Hayatımızda 12 farklı zorunlu sigorta var

Kamu otoritesince belirlenen herhangi bir alanda, kusuru olmaksızın zarar görenlerin zararını karşılamak için kanun veya Bakanlar Kurulu kararıyla yaptırılması mecbur kılınan sigortalara “zorunlu sigorta” deniyor. Bu şekilde bugün hayatımıza giren tam 12 adet zorunlu sigorta var.

Kamu otoritesince 12 sigorta zorunlu hale getirilmiş ancak vatandaşın bu sigortalarla ilgili bilgisi son derece kısıtlı. Zarar görenler bu sigortadan haberdar olmayınca da sigorta tedbiri boşa çıkıyor. Esasında bu sigortaları öğrenmek bir vatandaşlık hakkıdır diyebiliriz. Bunun için de zorunlu sigortalarla ilgili ortaokul veya liselere ders konabilir. Her yıl sigorta haftasında bir zorunlu sigorta işlenebilir. Böylece müfredat doğrudan çocuklarımızın hayatına da dokunmuş olur. Çocuklar sayesinde anne babalar da bu sigortaları öğrenebilirler. Her zaman çocuklar ailelerinden öğrenmez, bazen aileler de çocuklardan öğrenebilir.

TRAFİK VE DASK

Bilinmeyen zorunlu sigortalardan, kamuoyunda en çok bilinen zorunlu sigorta türü olan trafik sigortasına geçelim. Bu branşın tam adı “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası.” Ülkemizdeki 21 milyon aracın %80’den fazlasının trafik sigortası olduğu için en çok bilinen zorunlu sigorta türü de bu.

Trafik sigortasından sonra en çok bilinen zorunlu sigorta türü ise Zorunlu Deprem Sigortası. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan bu zorunlu sigorta branşında sigortalılık oranı %46. DASK kurulduktan sonra Afyon’da meydana gelen ilk depremde, zorunlu deprem sigortası olup da evleri yıkılanlar tazminat talebinde bulunmayınca, DASK yetkilileri hasar gören sigortalıları gidip kendilerini bulmuşlar. Meğer bu sigortalılar zorunlu deprem primini, tapu işlemlerindeki harçlardan biri sanmışlar!

Neyse ki o dönemle kıyasladığımızda günümüzde bu üründe epeyce mesafe kat edildiğini görebiliyoruz.

YA DİĞERLERİ…

Diğer zorunlu sigortalar ise; Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası, Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası, Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası, Özel Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Zorunlu Sertifika Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Zorunlu Paket Tur Sigortası.


birant@sigortacigazetesi.com.tr

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar