Hazine’den DASK’ta adres kodu düzenlemesi

Hazine Müsteşarlığı, yangın ve doğal afet branşındaki tüm poliçelerin UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) bilgisi ile düzenlenmesini istedi. Düzenlemeyle ilgili TSB’ye gönderilen metinde UAVT’nin zorunlu deprem sigortasının yapılıp yapılmadığını daha kolay kontrol edilmesi için geliştirildiği vurgulandı.

Deprem ve yangın sigortalarıyla ilgili düzenleme, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nin (TSB) resmi internet sitesinde yayımlandı.  

Düzenlemede şu ifadeler yer aldı:

“…Gerek İhtiyari Deprem ve Yanardağ Püskürmesi Teminatına ilişkin Tarife ve Talimatın ZDS kontrolü konusunda sektör uygulamalarının standart hale getirilmesi gerekse sigortacılık uygulamalarının geliştirilmesi yönünden yangın ve doğal afet sigortası branşında ruhsat sahibi sigorta şirketlerinin anıla branş altında düzenleyecekleri sivil ve ticari yangın sigortası poliçelerinde UAVT kodunu kullanmaları gerekli görülmüştür. Bu kapsamda, sigorta şirketlerinin ivedilikle sistemsel uyum çalışmalarını tamamlamaları gerekmektedir. Uygulamaya ilişkin esaslar ve geçiş sürecine ilişkin tarihler Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından belirlenecektir.”

Tam metin için tıklayınız

UAVT NEDİR?

UAVT, adres kodlarının kayıtlı olduğu Ulusal Adres Veri Tabanı’nın kısa adıdır. Adres kodu ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel bir numaradır. 1 Mart 2013’den itibaren zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde ve daha birçok işlemde kullanılmaya başlanıyor. Zorunlu deprem sigortasını kolayca yaptırmak ve deprem sonrasında mağdurlara daha hızlı ulaşabilmek için adres kodunun öğrenilmesi gerekiyor.

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar