Oğul Doğa Gökşin

Hazine’den tarım sigortaları sözleşmelerine ilişkin duyuru

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, devlet destekli tarım sigortalarıyla ilgili bir duyuru yayımladı. 174 sayfalık duyuruda 2018 yılında akdedilecek tarım sigortaları sözleşmelerinde uygulanacak genel şartlar ile tarife ve talimatlar yer aldı.

Duyuruda ilçe bazlı kuraklık verim sigortası, bitkisel ürün sigortası, sera sigortası, büyükbaş hayvan hayat sigortası, küçükbaş hayvan hayat sigortası, kümes hayvanları hayat sigortası, su ürünleri hayat sigortası ve arıcılık (arılı kovan) sigortasına ilişkin son düzenlemeler yer aldı.

Duyuruda sigortalının, teminat kapsamı ve dışındaki durumlar ile hasar ve tazminat durumunda yapması gerekenler de anlatıldı.

Duyurunun tamına ulaşmak için tıklayınız

9 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar