Sema Tüfekçiler

Her başarısızlık hüsran değildir

ÇAĞIMIZIN klasik hastalığı; 7’den 70’e hepimiz için, en ufak bir başarısızlıkta suratlar asılır, moraller bozulur, her şey yakılır yıkılır, ilişkiler bozulur, dünyanın adeta sonu gelir ve bundan gereken ders çıkarılmaz. Oysa tarihte görülen bir dolu başarısızlık, nasıl da büyük büyük başarıları peşi sıra getirmiştir. Ne olur yılmayalım… Bireyler yılarsa, toplum yıkılır…

 

Henry Ford: Dünya devi Ford Motor şirketini kurmadan önce tam 5 kez battı ve parasız kaldığı dönemleri oldu.

 

BIll Gates: Harvard’ı bıraktı ve Microsoft ortağı Paul Allen ile birlikte Traf-O-Data adını verdikleri başarısız bir şirket kurdu, Traf-O-Data iyi bir fikir olmasa da Gates’in sonraki çalışmaları ile Microsoft adlı küresel imparatorluk kuruldu.

 

Walt DIsney: Gazete editörü tarafından ‘hayal gücünden yoksun olduğu ve fikir üretemediği’gerekçesiyle kovuldu. Bu olaydan sonra Disney iflas ve başarısızlıkla sonuçlanan bir dizi şirketler kurdu. Buna rağmen vazgeçmedi ve sonunda başarılı oldu.

 

Albert EInsteIn: Bu ismi duyduğunuzda hepinizin aklına gelen ilk kelime DAHİ değilmi? Einstein konuşmaya dört ve yazmaya yedi yaşında başladı; bu da öğretmenleri ve ailesine onun zihinsel engelli, ağır ve asosyal olduğunu düşündürüyordu. En sonunda okuldan atıldı ve yazılmak istediği Zürih Politeknik Okulu tarafından reddedildi. Uzun sürmüş olsa da, Nobel Ödülü’nü aldı ve modern fizikte çığır açtı.

 

Isaac Newton: Hiçbir zaman okulda çok başarılı olmadı, aile çiftliğini idare etme sorumluluğu ona verildiğinde bunda bile başarısız oldu, o kadar ki amcalarından biri bu görevi üstlendi ve Newton’ı onu bugün tanıdığımız bilim adamı haline getirecek yer olan Cambridge’e yolladı.

 

Thomas EdIson: İlk yıllarında, öğretmenleri Edison’a ‘bir şey öğrenemeyecek kadar aptal’olduğunu söylediler. İş hayatı da bundan iyi değildi, yeterince üretken olmadığı için ilk iki işinden kovuldu. Ampulü bulmadan önce 1.000 kez yanıldı.

 

WInston ChurchIll: Birleşik Krallık’ın iki dönem seçilen Nobel ödüllü başbakanı her zaman bugünkü kadar saygı görmüyordu. Churchill okulda zorlanıyordu, altıncı sınıfı tekrar etmek zorunda kaldı. Okuldan sonra yıllarca politik başarısızlıklarla karşılaştı, hükümet memuriyeti adaylıklarının hiçbirinde seçilmedi, 62 gibi ileri bir yaşta başbakan olana kadar hiç başarısı olamadı.

 

Oprah WInfrey: Televizyonun en ikonik yüzü ve dünyanın en zengin kadınlarından biri olarak tanırız, ancak Oprah bulunduğu konuma gelebilmek uğruna çok zor yollardan geçti, sıkıntılı ve çoğunlukla istismar edildiği bir çocukluk yaşadı ve muhabir olduğu dönemde ‘televizyona uygun olmadığı’gerekçesiyle işten çıkarıldı.

 

MarIlyn Monroe: Zor bir çocukluk geçirmiş ve ajans sahipleri tarafından sekreterliğe yönelmesi önerilmiştir. Yıldızı erken sönmüş olsa da, Monroe bir dönem çok büyük başarılar yakalamış ve milyonların gönlünde tahtını kurmuştur.

 

ElvIs Presley: 1954 yılında Elvis bir hiçti; Grand Ole Opry’nin menajeri Jimmy Denny, tek bir performanstan sonra Elvis’i, “Senden bir şey olmaz evlat. En iyisi kamyon şoförlüğüne geri dön”diyerek kovmuştur. Tüm zamanların en çok satan sanatçılarından biri olan Elvis, ölümünden yıllar sonra dahi sıkça anılan ve çok başarılı olan bir isim olmaya devam etti.

 

MIchael Jordan: Tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu olarak bilinen Jordan lisede basketbol takımından atıldı: Neyse ki, Jordan bu başarısızlığın onu basketbol oynamaktan alıkoymasına izin vermedi. Jordan şöyle diyor: “Kariyerim boyunca 9.000 atış kaçırdım. Neredeyse 300 maç kaybettim. 26 kez maçı kazandıracak atışı yapacağıma güvenildiği halde başarısız oldum. Hayatım boyunca tekrar tekrar başarısızlık yaşadım. Bu şekilde başarılı oldum.”

2 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar