İlk çeyrekte kâr eden şirket sayısı arttı

Sigorta sektöründe geçtiğimiz yılın pozitif bilanço sonuçlarından sonra yılın ilk çeyreği de olumlu geçti. Hayat dışında geçen yılın aynı döneminde zarar yazan birçok şirket bu yılın ilk çeyreğinde kâr etme başarısını gösterdi.

Özellikle elementer sigortacılıkta son yıllarda sürekli zarar edilmesiyle tartışılan sektörde geçen yılki sonuçlardan sonra bu yılın ilk çeyreğinde de kâr eden şirket sayısı arttı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 38 şirketten 22’si zarar yazarken, bu yılın aynı döneminde sadece 13 şirket zarar yazdı.
Sektörün en kârlı şirketi üretim lideri Allianz oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde 118 milyon lira kâr elde eden Allianz bu yılın aynı döneminde kârını 218 milyon liranın üstüne taşıdı. Elementerdeki 485 milyon liralık kârın %50’sine yakını tek şirketten gelmiş oldu. Kârda ikinci sırayı Anadolu Sigorta 61 milyon lirayla alırken, Sompo Japan Sigorta da 55 milyon liralık kâra imza attı. Ziraat Sigorta 36 milyon lira, Neova Sigorta 28 milyon lira, Doğa Sigorta 27 milyon lira, Aksigorta 24 milyon lira, Zurich Sigorta 21 milyon lira, Mapfre Sigorta da 18 milyon liralık kâr elde etme başarısını gösterdi.
Zarar yazan 13 şirketin çoğunda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre zarar rakamlarının iyileştiği dikkatlerden kaçmazken, geçen yıl ilk çeyrekte kâr edip bu sene zarar yazan şirketler Coface Sigorta, Dubai Starr Sigorta ve Koru Sigorta oldu.

HAYAT VE EMEKLİLİK
22 şirketin faaliyet gösterdiği hayat ve emeklilik tarafında yılın ilk çeyreğinde toplamda 422 milyon lira kâr elde edilirken, geçen yıl aynı dönemde toplam kâr 269 milyon lira seviyesindeydi. İlk çeyrekte 22 şirket içinde sadece 4 şirket zarar yazarken, en yüksek kârı 88 milyon lirayla Ziraat Hayat ve Emeklilik elde etti. Garanti Emeklilik 75 milyon lira, MetLife 54 milyon lira, Halk Emeklilik 52 milyon lira, Anadolu Hayat Emeklilik 51 milyon lira, Allianz Yaşam 49 milyon liralık kâr etti.

SEKTÖRÜN SERMAYE GÜCÜ ARTIYOR
Sigorta sektörünün 2017 yılı ilk çeyrekteki ana bilanço kalemlerinde ciddi düzelmeler görüldü. Sektör ilk çeyrekte 908 milyon lira kâr elde ederken, özsermayesi 15 milyar lirayı, ödenmiş sermaye büyüklüğü ise 9 milyar lirayı aştı.
Elementer şirketlerin yükümlülükleri toplamı ilk çeyrek sonunda 45 milyar lira olurken, söz konusu tutar geçtiğimiz yıl aynı dönemde 36 milyar lira seviyesindeydi. Hayat ve emeklilik şirketlerinin geçen yıl ilk çeyrekte 66 milyar lira olan toplam yükümlülükleri bu yılın aynı döneminde 82 milyar liraya ulaştı.
Yükümlülükler içindeki üç kalemin iyileşmesi sektöre olumlu yansırken, geçen yılın ilk çeyreğinde 22 milyon lira zarar yazılan elementer tarafta bu yılın ilk çeyreğinde 485 milyon lira kâr edilmesi gözlerden kaçmadı. Geçen yıl ilk çeyrekte 269 milyon lira kâr edilen hayat ve emeklilik tarafında da kâr 422 milyon lirayı aştı.
Sektörün güçlenmesindeki en önemli bilanço kalemi olarak görülen özsermayedeki güçlenme dikkat çekti. Geçen yılın ilk çeyreğinde toplamda 12 milyar lira olan özsermaye büyüklüğü bu yılın ilk çeyreğinde 15 milyar liraya çıktı.

 

2 Haziran 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar