İngiltere’de terör poliçesi alımı bir senede %331 arttı

İngiltere'de yapılan son araştırmaya göre, kamu sektörü terör sigortası alımlarını 2017 senesinde bir önceki seneye göre %331 oranında arttırdı.

İngiltere’de hükümetin imzaladığı sözleşmelerle ile ilgili veri kaynağı hizmeti sunan Tussell’in son yaptığı pazar araştırması terör sigortasına yönelik talebin arttığını gösteriyor. 2017 senesinde terör sigortası alımları bir önceki senenin 4 katına yaklaştı.

Insurance Times’ın haberine göre, yerel makamlar ve diğer kamu organları geçen sene terör sigortasına 56 milyon pound harcadı. Bu rakam 2016’da harcanan 13 milyon pound’un %331’şne denk geliyor. En büyük sözleşmelerden biri 22 Mart’taki Westminster saldırısından sonra imzalandı.

10 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar