Eşber Erülgen

İstanbul’un tarihi anıtları (3)

Kuleli Askeri Lisesi Binası, Sultan 2. Mahmud döneminde süvari birlikleri kışlası olarak inşa edilmiştir. 1843 yıllarında Sultan Abdülmecit devrinde yeniden inşa edilirken iki tarafına kuleler ilave edilmesiyle Kuleli Kışlası adını almış, 1871’de de tadilata uğrayarak bugünkü halini almış ve 1925 yılında KULELİ ASKERİ LİSESİ olarak faaliyete geçmiştir. 1940 yılında 2. Dünya Savaşı nedeniyle Anadolu’ya nakledilmiş ve bina hastane olarak kullanılmış, 1947’de eski yerine dönmüştür.

180 dönüm araziye sahip bina İstanbul Boğazı’nın en görkemli noktasındadır. Binanın müze yapılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisi söz konusu ise de Milli Savunma Bakanlığı konuyu bina ve bahçesi olarak ayrı ayrı mütalâa etmektedir. Buna göre bu çok görkemli yer halen ihtilaf konusudur.

Selimiye Kışlası’nda da müze tesis edileceği dikkate alınırsa, bu konumdaki yerlerin daha başka işlerde kullanılması uygun olur kanaatindeyim. Bekliyoruz…

ZİRAAT BANKASI KARAKÖY BİNASI başlıklı yazımla ilgili bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum.

Eylül ayı içerisinde bir gün, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden beni arayarak, yazımdan dolayı duyulan memnuniyeti belirttiler. Tarihi binanın yapılacak tadilatla hüviyetinin korunarak hem banka hem de toplantı, sergi ve galeri gibi sosyal etkinliklere hizmet verebilecek bir tesis haline getirileceği hususunda bilgi verdiler.

Bu nazik arayıştan cesaret alarak, “tarihi binaya ek olarak yapılmış olan bölümün bu tadilâttan ayrı tutulmasının doğru olacağı” fikrimi belirttim.

“Yapılan proje ile ek binanın görünüş olarak tamamen değişik bir hale geleceğini ve tarihi dokuyu bozmayacağını” belirttiler.

Bu olay, Sigortacı Gazetesi’nin sigorta sektörü dışında da geniş bir çevrede takip edildiği ve bizlerin de o oranda okunduğumuzu gösterdiği için çok mutlu oldum.

 

BİR ALINTI  Ağustos 2017 sayımızdaki yazımda, ünlülerimizin günlük sokak kıyafeti olarak kullandığı giysi ve aksesuarların astronomik (bana göre) fiyatlarıyla ilgili takıntımı dile getirmiştim.

Aşağıdaki yazıyı, konuyu kendine has üslûbu ve usta kalemi ile dile getiren Ertuğrul Özkök’ün 5 Ekim 2017 tarihli Hürriyet gazetesinin 21. sayfasındaki köşesinden aynen kopyaladım.

Aynı konuyu paylaşmış olmamın gururu ile.

“Selim, Cambridge Düşesi kaç liralık elbise giyiyor biliyor musun?

KELEBEK Yayın Yönetmeni Selim Akçin’e soruyorum bu soruyu…

Çünkü her hafta sokakta fotoğrafını çektirdiği bazı Türk ünlülerinin üzerlerindeki elbiselerin markalarını ve fiyatlarını veriyor.

Maşallah günlük sokak kıyafetlerinin bile hepsi yabancı, ünlü ve çok pahalı.

The Times gazetesi dün, artık bir moda ikonu olan Cambridge Düşesi Kate Middleton’un giydiği bazı elbiselerin fiyatlarını verdi:

2011 yılında Obama ve eşi ile saraydaki buluşmada giydiği elbisenin değeri 175 paundmuş.

Yani 820 lira.

Çocuğuna hamileyken giydiği elbisenin fiyatı 35 paundmuş.

Yani 165 lira.

Doğumdan sonra hastaneden çıkarırken bebeklerinin üzerindeki elbisenin değeri 12 paundmuş.

Yani 56 lira…

Yahu bizim sokağımızda, Türk malı giysilerle gezebilecek kadar gerçek zengin biri yok mu… ”

İstanbul’un tarihi anıtları (2)

Ziraat Bankası Karaköy binası

 


EŞBER ERÜLGEN
esberulgen@ttmail.com

 

 

3 Kasım 2017

İlgili Haberler

Yazarlar