Japon sigortacılar, 1954’teki nükleer testle ilişkilendirdikleri tazminat taleplerini reddetti

Japon sigortacılar, ABD'nin 1 Mart 1954 yılında Bikini Adası'nda gerçekleştirdiği nükleer denemelerden kaynaklanan radyasyona maruz kalan balıkçıların ve ailelerin tazminat taleplerini reddetti.

Japon Sağlık Sigortası Birliği (Japan Health Insurance Association) yedisi nükleer denemeye maruz kalan balıkçı teknesinin eski mürettebatı, dördü ise nükleer deneme sırasında hayatını kaybedenlerin aile üyeleri olmak üzere 11 tazminat başvurusunu reddetti.

1954’teki patlama sırasında 145 km uzaklıkta bulunan “Lucky Dragon No. 5” isimli Japon balıkçı teknesinde bulunan 23 balıkçı radyasyondan zehirlenirken, bir balıkçı yaşamını yitirmişti.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Japon ulusal gazetesi Jiji Press, nükleer testten etkilenen iki balıkçı gemisindeki mürettebatla ilgili taleplerin halen incelenmekte olduğunu bildirdi.

Tazminat talebinde bulunan balıkçılar ve aileleri, ABD’nin hidrojen bomba testi yaptığı bölgede çalışıyorlardı. Bu balıkçılar test sonrası lösemi veya başka kanserlere yakalandılar. Ancak bir grup radyasyon uzmanı yayımladıkları raporda, talep sahiplerinin maruz kaldıkları radyasyon seviyesinin sağlığını etkilemek için yeterli olup olmadığını teyit edemeyeceklerini söyledi.

9 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar