Kaliforniya yangını: Riskli mülk değeri 65 milyar $

Kaliforniya'da 21 kişinin hayatını kaybettiği, 155 kişiden haber alınamadığı yangınlar bin 500 evde kül oldu. Sigorta ve reasürans şirketlerini yakından ilgilendiren felakette risk altındaki mülkün değeri 65 milyar dolar olarak hesaplandı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde yaşanan yangınlarda ölü sayısı 21’e çıktı. Önceki gün başlayan yangınlarda 1500 evin de yandığı kaydedildi. Sonoma Bölgesi polisi 155 kişiden hala haber alınamadığını, ancak bunun tahliye işlemindeki kaostan da kaynaklanabileceğini söyledi.

Artemis’de yer alan habere göre, risk modelleme firması RMS, yangın etkili olduğu alanda yaklaşık 15 bin mülk bulunduğunu, ancak tüm yapıların hasar görmeyeceğini belirtti. Bununla birlikte Keefe, Bruyette & Woods’daki (KBW) analistler, Kaliforniya’daki orman yangınlarının muhtemelen 5 milyar dolara yaklaşan sanayi kaybına neden olacağını söyledi.

Birçok yangının hâlâ kontrol altına alınamadığı ve hava koşullarının da olumsuz seyretmesi sebebiyle sigorta ve reasürans sektörünün daha fazla zarar görmesi bekleniyor.

Son 24 saatte 26 bin hektarlık alanda 17’den fazla farklı yangın çıktığı kaydedildi. Yetkililer, haber alınamayanlara ulaşmaya çalıştıklarını, ancak ölü sayısının artmasından da endişeli olduklarını söyledi.

91 bin ev ve iş yerine de elektrik verilemiyor. California Valisi Jerry Brown, Sonoma, Napa ve diğer beş bölgede acil durum ilan etti. ABD Başkanı Donald Trump da acil durum ilanını onayladı ve böylece bölgeye federal yardım yapılmasının da önü açıldı.

12 Ekim 2017

İlgili Haberler

Yazarlar