Oğul Doğa Gökşin

“Kâr kaybı teminatı olanın selden kaynaklı üretim kayıplarını karşılayacağız”

Turkland Sigorta Pazarlama ve Satış Grup Müdürü Dilek Turna: “Kaskoda sigortalanma oranı konut ve işyeri paket poliçelerine göre yüksek. Ayrıca yangın poliçelerinde hasarın yasal muafiyet üzerindeki kısmı ödenecek. Dolayısıyla hasarın ağırlıklı olarak kaskodan gelmesini bekliyoruz.”

Turkland Sigorta Pazarlama ve Satış Grup Müdürü Dilek Turna, ilk selde hasarın 200 milyon liraya ulaşabileceğini söyledi. Hasarın ağırlıklı olarak kaskodan gelmesini beklediklerini ifade eden Turna, “Bunun kaskoda sigortalanma oranının konut ve işyeri paket poliçelerine göre yüksek olmasından, ayrıca yangın poliçelerinde hasarın yasal muafiyet üzerindeki kısmının ödenecek olmasından kaynaklanacağını söyleyebiliriz. Konutlarda %2 ve 1500 euroya kadar sel muafiyeti var. İşyerinde de %2 oranında, 50 bin euroya kadar sel muafiyeti var. Poliçeyi aşan tutarın ödeneceğinden, konut ve işyeri hasar ödemeleri kaskonun altında kalacağını düşünüyoruz. Yangın poliçeleri ile birlikte kâr kaybı teminatı alan bilinçli sigortalıların da selden kaynaklanan üretim kayıplarını karşılayacağız ama bunun toplam içindeki payı %5’leri geçmez” dedi.

Acentelerin müşterilerini ihtiyaçları doğrultusunda, teminat içeriği açısından doğru poliçeye yönlendirmesinin önemine değinen Turna, “Poliçede yer alan tüm teminat ve klozlar açıklanmalı, hasar anında sorun yaşanmaması ve hasarın %100 tanzim edilmesi için eksiksiz ve kapsamlı bir poliçe düzenlenmelidir” dedi.

Toplumda sigorta bilinci konusunda genel bir eksiklik olduğundan bahseden Turna, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sigorta konusunda sürekli reklam, eğitim ve tanıtımlarla toplumun bilincini artırmak ve davranış değişikliği sağlamaya yönelik çalışmalar yapılabilir. Eğitimli acenteler ve güçlü pazarlama ağları da bu bilincin artmasına en önemli katkıyı sağlayacaktır. Hızlı ve etkin hasar ödemeleri de önemli tanıtım fırsatı yaratmakta, bilinç artışına pozitif etki sağlamaktadır. Tiyatro ve dizilerde sigortadan bahsedilmesini sağlamak, sigortacılıkla ilgili edebiyat ve resim yarışmaları, tüm okullarda seminer ve eğitimler, reklam panolarında bilinçlendirme konulu afişler ile bu çalışmalar desteklenebilir.”

 

9 Ağustos 2017

İlgili Haberler

Yazarlar