Katar: Sigortaya özgün bakış

3 milyonu bile bulmayan nüfusu ile boyunun çok ötesinde bir finans ve sigorta sektörüne sahip olan Katar, sigortacılığa kendi bakış açısı ve dinamikleri ile yaklaşıyor. Sektörün yerel şirketlerin elinde olduğu Katar’da yabancı sigorta şirketleri belirli sınırlar içerisinde hareket edebiliyor.

Katar finans sektörünün içinde sigortacılığın payı çok büyük. Sigorta sektörü finans sektörünün büyümesini hızlandırmakla kalmıyor, özel sektör yatırımlarını destekleyerek ve istihdam yaratarak ülkenin reel ekonomisine de katkıda bulunuyor. Sektör, petrol gelirlerine olan bağımlılığı da sınırlayıcı bir görev üstleniyor.  

Katar’ın sigorta hikayesinin başlangıcı, petrol ekonomisinin büyümeye başladığı 1950’lere dayanıyor. Bu dönemde ülkenin sigorta ihtiyacı yabancı sigorta şirketleri tarafından açılan bölgesel ofisler ya da uluslararası acentelerden karşılanıyor. 1960 sonrası dönemde ise yabancı ticaretin artması, yerel yatırımların hız kazanması, ülkedeki motorlu araç sayısındaki patlama, kamu harcamalarının hız kazanması ve nüfusun artması nedeniyle sigortaya olan ihtiyacın artması, ülkenin ilk yerel sigorta şirketi olan (günümüzde Katar sigorta sektöründeki en büyük şirket konumundaki) Qatar Insurance Company’nin kurulmasına neden oluyor. Böylece yerel bir sigorta sektörünün tohumları atılmış oluyor. Qatar Insurance Company’nin ardından 4 büyük yerel şirket daha kuruluyor: 1978 yılında kurulan Qatar General Insurance & Reinsurance Company ve Al Khaleej Takaful Group; 1993 yılında kurulan Qatar Islamic Insurance Company ve 1999 yılında faaliyete başlayan Doha Insurance Company. Günümüzde “Büyük Beşli” olarak bilinen bu şirketlerin hepsi Katar Menkul Kıymetler Borsası’nda (QSE) işlem görüyor ve ülkedeki sigorta sektörünü kontrolü altında tutuyor. 

YABANCILAR İÇİN OYUN ALANI

2005 yılında kurulan Katar Finans Merkezi (QFC), Katar finans sektörünün yetkinliğini ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Özerk bir yapıya sahip olan Katar Finans Merkezi, Katar sigorta sektörünün Körfez bölgesinde ve uluslararası arenada karşılaşabileceği engellerin aşılması ve uyum sağlaması için uygun bir platform sunuyor. Günümüzde Katar’da 14 sigorta şirketi, QFC içerisinde ise 17 sigorta şirketi faaliyet gösteriyor. Bu kadar oyuncunun bulunması da ülkedeki rekabeti hayli sertleştiriyor.

TAHMİNLER ‘BÜYÜME’ DİYOR

Neredeyse 3 milyar dolarlık prim üretimiyle Körfez’deki en büyük 3’üncü sigorta pazarına ev sahipliği yapan Katar’ın gelişmek için daha çok fırsatı var. Her ne kadar dikkat çekici bir büyüklüğe ulaşmış, genişlemeye devam eden ve kâr getiren bir sektör olsa da Katar sigorta sektörü henüz gelişme döneminde olarak nitelendirilebilir. Ülkede hayat dışında 2 milyar 888 milyon dolar, hayat tarafında ise sadece 47 milyon dolar prim üretiliyor. Hızlı bir şekilde büyüyen sektörün 2021 yılında 4.6 milyar dolar prim üretimine yaklaşacağı tahmin ediliyor. Tahmini destekleyen unsurlar olarak nüfusun 2011 ve 2016 yılları arasında %8.6 artması gösteriliyor. Artan nüfusun; sağlık, oto ve yangın gibi branşları büyütmesi bekleniyor. 

SADECE KATAR’DA

Katar’ın başkenti Doha’daki onshore iş ve finans noktası Katar Finans Merkezi (QFC), Katar ile iş yapmak isteyen yabancı şirketler için sağlıklı bir çalışma ortamı sunuyor. QFC’de %100 yabancı ortaklığına izin veren; sadece buraya özel yasal, düzenleyici, vergi ve iş altyapıları bulunuyor. 

SAYILARLA KATAR

Nüfus: 2.57 milyon

GSYİH: 152.5 milyar $

Kişi Başı GSYİH: 59 bin 300 $

Dünya sigortacılığındaki payı:  %0.06

Prim Üretimi: 2 milyar 935 milyon $

Hayat: 47 milyon $

Hayat Dışı: 2 milyar 888 milyon $

Kişi Başı Prim: 1.288 $

Sigortacılığın GSYİH’deki payı: %2

Umut Deniz Elçi

umut@sigortacigazetesi.com.tr

26 Haziran 2018

İlgili Haberler

Yazarlar