Oğul Doğa Gökşin

Katılım sigortacılığında prim üretimi 500 milyon lirayı geçti

İlk kez bu sene açıklanmaya başlayan katılım sigortası verilerine göre, 2018'in ilk 4 ayında toplam 558 milyon liralık prim üretildi. Bunun 537 milyon 864 bin lirası hayat dışından, 20 milyon lirası ise hayattan geldi.

Geçen yılın sonunda (20 Aralık 2017) yürürlüğe giren Katılım Sigortacılığı Yönetmeliği sonrası, bu alandaki veriler farklı bir başlık altında tasnif edilmeye başlandı. Bu veriler Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından ilk kez 2018 yılı Ocak ayı için açıklandı. Son olarak ilk 4 aylık rakamlar açıklandı. Buna göre katılım sigortacılığında 2018’in ilk dört ayında 558 milyon liralık prim üretildi. Pazarın %96’sını hayat dışından elde edilen primler oluştururken %4’ünü oluşturan hayatta 20 milyon lira prim üretildi.

Diğer adıyla tekâfül sigortacılığında üretilen toplam primi 8 şirket paylaştı. Pazarın yaklaşık %71’ini elinde bulunduran Neova Sigorta, 396 milyon lira prim üretti. Sırasıyla Doğa Sigorta 79 milyon lira, Bereket Sigorta 56 milyon lira, Katılım Emeklilik ve Hayat 19 milyon lira, Ziraat Sigorta 4 milyon lira ve Vakıf Emeklilik ve Hayat 2 milyon lira, Ziraat Hayat ve Emeklilik 1 milyon lira, Bereket Emeklilik ve Hayat ise 549 bin lira prim üretti.

Katılım sigortacılığı nedir?

Katılım sigortacılığı, değişik fertlerin birleşerek, içlerinden zarara maruz kalan katılımcıların zararının tazmin edilmesi üzerine yaptıkları bir yardımlaşmadır. Bu sistemde toplanan paralar yardımlaşma sandığı ya da risk fonu olarak adlandırılan prim havuzunda birikir ve katılımcılardan (poliçe sahipleri) hasara uğrayanların zararları bu havuzdan tazmin edilir.

29 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar