“Generali, 44 milyar euroluk hayat sigortası portföyünü satışa çıkaracak”

Fitch, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Alman hayat sigortası görünümünün negatif olduğunu ve düşük yatırım getirilerinin baskıları yansıtıyor olduğunu belirtti.

Reuters’in kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Global sigorta şirketi Generali, Almanya’daki 44 milyar euroluk hayat sigortası portföyünü satışa çıkaracak.

Insurance Journal’ın haberine göre, Generali sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Almanya’nın sınırları içerisinde belirli portföylerin satışı, değerlendirmek istediğimiz birkaç stratejik seçeneğin sadece bir tanesi olabilir” dedi. Morgan Stanley Bankası’ndan ise yorum gelmedi.

Generali Leben’in karmaşıklığı ve herhangi bir işlem için finansal gözlemciden gelmesi gereken onay göz önünde bulunduran kaynaklar anlaşmanın hızlı bir şekilde ortaya çıkmasının beklenmediğini belirtti.

Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Alman hayat sigortası görünümünün negatif olduğunu ve düşük yatırım getirilerinin baskıları yansıtıyor olduğunu belirtti.

13 Temmuz 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar