“Kaza yapan sürücünün ehliyetine belli bir süre el konulsun”

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, "Kaza yapma ihtimaline karşı alkollü sürücünün ehliyetine 6 ay el konuluyor, kaza yapan sürücünün de aynı şekilde ehliyetine el konulsun" dedi.

Sigorta Tatbikatçıları Derneği tarafından gerçekleştirilen 10. İstanbul Uluslararası Sigortacılık Konferansı’nda konuşan TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, şunları söyledi: “Karayollarında kazaların yoğunlaştığı yerler var, onları çözelim. Trafik canavarlarına özel eğitime başladık. 3 yılda 3 defa kaza yapanlar var. Bunu meslek haline getirenler var. Kaza basit bir şey değil. Alkol kullananın 6 ay ehliyetine el konuluyor, kaza yapma riski var diye, kaza yapanın da ehliyetine en azından belli bir süre el konulsun. Ceza puanlarını bize verin, biz bunu tarifede kullanalım.”

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, Eroğlu, sigorta sektöründeki 63 şirketin faaliyet gösterdiğini belirterek, şunları söyledi: “Trafik, primlerinde artış olduğu kadar hasar maliyeti olan bir branş. Bu branş 13 yıldır zarar ediyor. Bu yıl zararı faiz gelirlerinden dolayı kurtardık. Kur etkisine ilişkin bir çalışma yaptık. Kur nedeniyle trafik tarifesinin yüzde 12, kasko tarifesinin yüzde 20 artması gerekiyor ama sektör bunu yansıtmıyor. Tarifelerde artış talebimiz var. Eşdeğer parça kullanımını artırmak istiyoruz. Motorun ana akşamından bahsetmiyoruz. 3 milyar TL’lik parça için dışarıya kaynak aktarıyoruz”

8 Ekim 2018

İlgili Haberler

Yazarlar