Küçük primler, büyük mutluluklar…

Bu haftaki yazımda bugüne kadar birçok kez dile getirdiğim “sigortanın yarattığı faydaya” örnek olacak bir olayı paylaşmak istiyorum. Kısa süre önce çalıştığı şirketin küçülmesi nedeniyle bir arkadaşımın iş akdine son verildi. Bundan sonrasını arkadaşımın anlattığı şekilde yazıyorum. “Hiç işsiz kalmamıştım. Yaklaşık 20 yıldır aralıksız çalışan biri olarak zor bir durumdu. Fakat şirketimin aldığı kararı saygıyla karşıladım. İlk önce İŞKUR’a işsizlik aylığı almak amacıyla başvuru yaptım. Ardından unuttuğum, fakat her yıl sigorta şirketim tarafından aranarak yenilemesi yapılan bir poliçem olduğu aklıma geldi. Yaklaşık 6 yıl kadar önce bir sigorta şirketinin telefonu aracılığıyla Kredi Kartı İşsizlik Sigortası ile tanışmıştım. Bir gün benim de ihtiyacım olacağı hiç aklıma gelmemişti. Poliçemi en ince ayrıntısına kadar okudum. Sigorta şirketimi aradım. Benden bazı belgeler istediler, belgeleri hazırlayıp gönderdim. Ortalama her yıl 150 TL civarında kredi kartım üzerinden prim ödediğim sigorta poliçemin, işsiz olduğum ilk aydaki kredi kartımla yaptığım harcamaları ve sonraki aylara taksitlendirilmiş olan harcamaları ödemesi bana inanılmaz bir mutluluk verdi. Ödeme bir hafta içinde yapıldı ve neredeyse çalışırken aldığım bir aylık çalışma ücretim kadardı. Aya vurduğumda çok küçük rakamlara denk gelen tutarda bir prim ödediğim ve sadece yenileme yapılacağı zaman hatırladığım bir sigorta poliçemin yarattığı faydayı herkese anlatmamın gerekli olduğunu düşünüyorum.”

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Evet, size kısaca arkadaşımın yaptırmış olduğu Kredi Kartı İşsizlik Sigortası’ndan bahsetmek istiyorum. Söz konusu poliçede teminat tutarı, ekstre tarihindeki toplam kredi kartı borç tutarı ile ileriye yönelik vadelendirilmiş taksit tutarları toplamı kadar. Aylık teminat bedeli ise en fazla 10 bin TL. Ana teminatın Vefat Teminatı olduğu poliçede, ek teminatlar, Kaza Sonucu Maluliyet, Hastalık Sonucu Maluliyet ile İşsizlik Teminatı ve Kaza Sonucu Tedavi Masrafları olarak sıralanıyor. İşsizlik Teminatı ve Kaza Sonucu Tedavi Masraflarının karşılanmasında, sigortalının, işsizlik teminat kapsamında tekrar tazminat talep edebilmesi için işsiz kalınan tarihten önceki 120 gün boyunca ücretli ve sigortalı olarak devam etmiş olması gerekiyor. İşsizlik teminatı her bir sigorta yılı içinde sadece bir defa ödeniyor. Her bir sigorta yılı içinde azami iki kez gündelik hastane tazminatı ödeniyor. Sigortalının ikinci kez bu teminat kapsamında tazminata hak kazanabilmesi için aynı sebeple hastaneye yatışlarda iki yatış arasında en az 120 gün, farklı sebepten yatışlarda ise en az 30 gün geçmiş olması ve sözleşme kapsamında düzenlenen mevcut sigortalılığının devam ediyor olması gerekli.

Hiç kimse sahip olduklarının başına bir şey gelsin istemez. Fakat ne yazık ki sahip olduğumuz değerlerimiz her türlü riske açık durumda. Bu riskler de her geçen gün hızla artıyor. Benim başıma bir şey gelmez diye düşünmeden sahip olduğumuz değerlere sigorta yaptırma yolunu bulmaya çalışalım. Küçük primlerle de sahip olabileceğimiz poliçelerle huzurlu yaşayabiliriz.

17 Ocak 2018

İlgili Haberler

Yazarlar