Kulis: Sigortacılık ve mali kurumların yönetimine İngiliz modeli

Yeni sistemde sigortacılığın BDDK çatısına alınacağı ve kurumun yeni adının sigortayla birleştirilip BSDDK olacağı ifade ediliyor. Dizayn edilecek yapının parçalı yapıyı ortadan kaldıracağı, bunun ise özellikle yabancı yatırımcıların bakışını olumlu etkileyeceği öne sürülüyor. Buna göre, yeni yapı daha çok İngiltere’deki Financial Services Authority’ye benzeyecek.

Sigortacılık, yeni cumhurbaşkanlığı yönetim anlayışı ile diğer finansal kurumlarla birleştirilip tek alden idare edilecek. Habertürk gazetesinden Rahim Ak’ın edindiği bilgilere göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) birleştirildikten sonra şu anda Hazine’ye bağlı olan sigortacılığı yöneten kurum olan Sigortacılık Genel Müdürlüğü de bu çatı altına alınacak. Yeni kurulun adının Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu yani BSDDK olacağı ifade ediliyor.

Sigortacılar, karar alınırken tek elden ve hızlı hareket edilmesinin sağlanacak olması nedeniyle yeni yapıya olumlu bakıyor. Ancak yine de sigortacılar en iyi çözümün sadece sigortacılığın bağlı olduğu bir üst kurul olmasını doğru buluyor. Yeni yapı ise eskiden daha iyi şeklinde tanımlanıyor. Özellikle yabancı yatırımcıların parçalı yapıdan rahatsız olduğu ve yeni düzenlemeye olumlu bakabileceği kaydediliyor. Yeni yapı ise daha çok İngiltere’deki Financial Services Authority’ye benzeyecek.

Peki İngiltere’de sistem nasıl işliyor?

İngiltere’de, bizdeki Sermaye Piyasası Kurulu, BDDK, Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Sigorta Denetleme Kurulu gibi kurumlar başta olmak üzere, para piyasaları, sermaye piyasaları, sigorta piyasaları gibi finans piyasalarının regülasyonunu yapan otoritelerin tek bir çatı toplandığı dev bir düzenleyici otorite vardı. 1 Nisan 2013 itibarıyla Financial Conduct Authority ve Bank of England bünyesinde kurulmuş olan Prudential Regulation Authority olmak üzere ikiye ayrıldı. FCA daha çok piyasalarda yürütülecek faaliyetlerin standartlarına ilişkin düzenlemeler getirirken, PRA daha ziyade piyasalarda faaliyet gösteren aktörlerin bizzat kendilerine ilişkin düzenlemeler getiriyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız

2 Temmuz 2018

İlgili Haberler

Yazarlar