Timuçin Alpay

Kumbara

BİZİM kuşak çok iyi hatırlayacaktır, bankaların büyük küçük hesap sahibi mudilerine verdiği kumbaraları… Özellikle İş Bankası’nın kumbaraları havalı ve ışıltılıydı…
Hangi gelir grubundan olursa olsun her evde mutlaka bir kumbara olurdu. Çocuklar aldıkları harçlıkların bir kısmını bu kumbaralarda biriktirir sonra da kumbara ağırlaşınca banka şubesine götürülür büyük bir gürültü ile açılırdı…. Kumbaradan çıkan para çocuğun adına yatırılır ve hayallerine bir yenisi daha eklenirdi.
Bugün sigortacılıkla ilgili koleksiyonumu gözden geçirirken bir köşede boynunu büküp duran fotoğraftaki kumbarayı gördüm. Tabii demin dediğim gibi en göz alıcı kumbaralar İş Bankası’nın olurdu. Çünkü İş Bankası’nın iddiası ilk kumbaraların kendilerince Türkiye’de ilk kez verilmiş olması yani öncü olmalarıydı.
İlk kez 1928 yılında İş Bankası’nın müşterilerine sunduğu kumbara, kısa sürede tasarrufun simgesi haline gelerek; birikim alışkanlığının yaygınlaşmasında ve tasarruf bilincinin gelişiminde önemli bir görev üstlenmiştir.
Kumbara seferberliğinde çocuklar için hazırlanan dergilerin de önemli rolü olmuştur. İlki 1931’de “İş Kumbarası” adıyla çıkan dergi, bugün 0-7 ve 8-15 yaş grubuna özel olarak “Mini Kumbara” ve “Kumbara” isimleri ile internet ortamında yayın hayatına devam etmektedir.
2008 yılında İş Bankası Müzesi’nde kumbara konulu bir sergi açmış ve geniş kapsamlı bir katalog da yayımlamıştı. Ancak bu noktada bir düzeltme yapmak gerekecek. Tasarrufa yönelik ilk kumbaraları İş Bankası değil 1893 yılında Hayat Branşında faaliyet göstermeye başlayan LA DANUBE Sigorta şirketi vermişti.
İşte benim dolapta boynu bükük kumbaram Galata Çinili Han’da faaliyet gösteren La Danube Sigorta şirketinin sigortalılarına dağıttığı kumbaraların ender örneklerinden biriydi.
Onun bize söyleyeceği o kadar çok şey var ki, örneğin; kendisi Osmanlı azınlıklarından bir ailenin çocuğuna verilmiş ve İstanbul’da nelere şahit olmamıştı ki… İşgaller, kurtuluşlar, Mustafa Kemal, Cumhuriyetimiz, milli ekonomi, ulusal sigorta şirketleri, yerli bankalar ve tabii kendine benzer kumbaraları veren İş Bankası…
Hatta İş Bankası’nın ilk kumbara talihlisi Tavilzade Enver Bey benim kumbaramın sahibi olan azınlık ailenin komşusuydu… 7 yaşındaki Enver Bey 1931 yılında kumbara talihlisi olup ikramiye kazandığında La Danube’nin kumbarası epey yaş almıştı.
Şimdi kumbara denilince bugünkü kuşakların aklına hiçbir şey gelmiyor. Daha doğrusu dijital sistemler ortada ne para bıraktı ne tasarruf ne de kumbara… Kala kala sandık köşelerinde boynu bükük anılar demeti kaldı.

31 Mart 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar