Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde gündem sigortacılık

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Küresel Katılım Finans Zirvesi’nin (Global Participation Finance Summit-GPAS İstanbul) en önemli konularından biri de katılım sigortacılığı olacak. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, zirvede “Hem kazan hem kazandır! 700 yıllık bir başarı hikayesi” başlıklı oturumda katılım sigortacılığını anlatacak.

İstanbul’da Katılım Emeklilik katkılarıyla gerçekleşecek Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde parayı faizle değil üretim ve yatırımla büyütmeye dayanan “insani finans” kavramı ele alınacak. Zirve’nin en önemli konularından biri de kökeni İslam’ın ilk yıllarına dayanan, tekafül olarak da bilinen katılım sigortacılığı olacak. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 17 Kasım tarihinde saat 15.15’de gerçekleştirilecek “Hem kazan hem kazandır! 700 yıllık bir başarı hikayesi” başlıklı oturumda katılım sigortacılığını anlatacak. Sincek zirveyle ilgili değerlendirmesinde, “50 ülkeden 10 binden fazla ziyaretçi, 10 bin kurumsal katılımcı, 100 girişim sermayesi ve varlık fonunun yanı sıra 70’i yabancı 200’den fazla konuşmacının İstanbul’da buluşması, dünyanın Türkiye’ye verdiği önemi gösteriyor” dedi.

20 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE TİCARİ HACİM VAR

Sincek, “Katılım sigortacılığı, İslam’ın ilk yıllarında tamamen sosyal dayanışma amacıyla üretilmiş, yüz yıllardır da dinimizin sosyal paylaşmayı, yardımlaşmayı ve yaraları sarmayı kapsayan felsefesinin bir yansıması olarak devam ettirilmiştir. Bu konunun İstanbul’da düzenlenen bir uluslararası zirvede anlatılması Türkiye’deki bilinci ve farkındalığı artıracaktır. Ayrıca tüm dünyada 20 milyar doların üzerinde hacme sahip olan katılım sigortacılığının Türkiye’de gelişimine katkı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Faizsiz finans konusunda dev bir organizasyonun İstanbul’da yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Sincek, “Zirvede ilk kez masaya yatırılacak insani finans kavramının sosyal yönünü katılım sigortacılığı oluşturuyor. Türkiye’de katılım sigortacılığı için temellerin atıldığı ve artık hız yapılacağı bir döneme giriyoruz. Böyle bir zamanda isabetli bir buluşma gerçekleştiriliyor” şeklinde konuştu.

KATILIM EMEKLİLİK TEKAFÜLDE TÜRKİYE LİDERİ

Tüm paydaşları zirveye davet eden Sincek, şunları ekledi; “Katılım Sigortacılığının Türkiye’deki öncüsü ve lideri, üç yıl önce Albaraka Türk ve Kuveyt Türk ortaklığıyla kurulan Katılım Emeklilik olmuştur. Katılım Sigortacılığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’inde yayınlanmasıyla birlikte bu konuda faaliyet göstermek isteyen şirketler için standartları belirlenmiş, yeni bir kulvar açılmış oldu. Mevzuatı, faiz hassasiyeti olan ve sigortacılığa uzak duran tüketicilere özellikle güven vermesi ve faizsiz sigortacılığa belirli bir hizmet ve uygulama standardı getirilmesi açısından önemli görüyoruz. Böylece faizsiz sigortacılığın sınırları çizildi.”

Küresel Katılım Finans Zirvesi Cumhurbaşkanlığı himayesinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organizasyonuyla, Katılım Emeklilik’in de desteğiyle gerçekleştirilecek.

Zirveye kayıt için http://www.gpasistanbul.com/tr/register/business adresine tıklanabilir.

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar