“Lider olmak bütün zorlukları ve riski göze almaktır”

30 yıllık iş tecrübesini “Fark Yaratan Liderlik” kitabıyla aktaran Türkiye Sigorta Birliği eski Genel Sekreteri Erhan Tunçay, yöneticilere ve yönetici adaylarına “Lider olmak bütün zorlukları ve riski göze almaktır” tavsiyesinde bulundu.

Türkiye Sigorta Birliği eski Genel Sekreteri Erhan Tunçay’ın sektördeki 30 yıllık tecrübesini aktardığı ilk kitabı, “Fark Yaratan Liderlik – Liderlerin Sırlarını Keşfedin” raflardaki yerini aldı. 

Sektörün deneyimli yöneticilerinden, liderlik, mentorluk ve yöneticilik üzerine eğitim veren Erhan Tunçay, kişisel gelişim kitaplarının birçoğunu hiç şirket yönetmemiş kişilerin yazdığını ve zor durumlarda verilen kararların nasıl oluştuğundan hiç bahsetmediğini söyledi.  

Kariyeri boyunca Garanti Sigorta ve Garanti Hayat ve Emeklilik şirketlerinde CEO olarak görev yapan, bunun yanı sıra birçok kurum, vakıf ve dernekte yönetici olarak bulunan Tunçay, kitabıyla ilgili sorularımızı cevapladı. 

“Fark Yaratan Liderlik” kitabınızda özetle ne anlatıyorsunuz?

İnsanın hem çalışma hayatında hem de insan olarak hangi değerlere önem vermesi gerektiğini, bunu yaptığı takdirde kariyerinde nasıl yükselebileceğini anlatıyorum. Evet, tırmanabilirsiniz ama bir gün küt diye düşebilirsiniz. Orada sürdürülebilir olmak önemli. Bir şirketin liderinin kendinden daha güçlü insanları ekibinde tutması lazım ki kendisinden sonra o şirket sürdürülebilir başarıyı yakalayabilsin. Lider adaylarının bunu nasıl başarabileceğini anlatıyorum. 

Kitap yazma fikri aklınıza ne zaman geldi?

2013 Haziran ayında TSB Genel Sekreterliği görevimden ayrıldığımda, 15 yılı üst düzey yöneticilik olmak üzere 25 yıllık profesyonel çalışma hayatımdaki birikimlerimi kitaba dökmeye karar verdim. Araya bir sürü danışmanlık işi girince ertelendi. Ancak insanın içinde durdurulamayan bir coşku, istek olur ya; yeni yöneticilere, yönetici adaylarına, kendisini geliştirmek isteyen bireylere tecrübelerimi aktarmak üzere içimde böyle bir istek oluştu. 2017’nin yaz aylarından itibaren yazmaya başladım. 

Kitabı yazmaya karar verme sürecinde neler yaşandı? Nasıl bir destek aldınız?

Oğuz Saygın Hocam ile birlikte eğitim projelerinde yer aldık. Bana projelerde anlattıklarımla ilgili olarak “Bunları kitap haline getirmelisiniz. Çünkü yaşanmışlıklar aktarılmıyor. Eğitim işine ya da bilgi aktarımı konusuna girecekseniz bir kitabınız olmalı. Bunu mutlaka yapmalısınız” dedi. Onun tavsiyesi ve yüreklendirmesi ile birlikte kitaba başladım.

Şu anda eğitim vermeye devam ediyor musunuz?

Devam ediyorum. Finansal Kurumlar Birliği’nde, Denizbank’ta başladım. Garanti Bankası’nda mayıs ayında başlayacağız. Bu tür eğitimlere katılanların da kullanacağı kaynak bir kitap olduğunu düşünüyorum. 

‘LİDERLİK KONUSUNDA ROL MODELİM, AKIN ÖNGÖR’DÜR’

Kitabınızın önsözünü yazan Akın Öngör’den de biraz bahsedebilir misiniz?

Garanti Bankası’ndaki Genel Müdürüm Akın Öngör ile görevlerim gereği yakın çalışma imkanına sahip oldum. Garanti’deki ve bankacılıktaki büyük değişimin öncüsü ve lideriydi. Benim de rol modelimdi, liderlik konusunda hâlâ öyledir. Kitapta ona da atıflarım var. İlk taslağı öngörüsünden yararlanmak için ona gönderdim. Çok beğendiğini söyledi. Kendisine önsöz yazarsa beni çok onurlandıracağını söyledim. Sağ olsun uzun ve beni duygulandıran bir önsöz yazdı.

“Fark Yaratan Liderlik” kitabınızı nasıl bir ihtiyaç üzerine yazdınız ve amaçlarınız neler? 

Liderlik ve yönetim gibi eğitimler verirken piyasada bu konu üzerine yazılmış kitapların akademik olduğunu fark ettim. Genel olarak şirket yönetmeyen kişilerin yazdığı, hangi zor durumlarda o kararların nasıl oluştuğundan bahsetmeyen kitaplar. İnsanlara bir yere kadar temas ediyor. Tecrübelerimin çalışanlara yol göstermesini istiyorum. Onun için bu kitabı yaşandıklarımla birlikte iş dünyasında gördüğüm liderlerin yaptıklarından örnekler vererek yazdım. Kişisel gelişim konularında daha çok kişiye ulaşmayı ve yöneticilik yapanların yararlanmasını umuyorum. Ayrıca iş yapış biçimlerinde kimi şeylerin erozyona uğradığını düşünüyorum. İş takiplerinden, fedakarca çalışmaktan bahsediyorum. Bunları biraz kaybettik. Bunların düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

‘LİDER OLMAK İÇİN EMPATİ DE GEREKİYOR’

Bu kitabı yazarken kendinizle ilgili neler hissettiniz?

Gördüm ki bütün kariyerim boyunca, banka müdürlüğünde de, genel müdürlük ve genel sekreterlik görevlerinde de ben yapılması gerekenlerin büyük çoğunluğunu yapmışım. Bunları tekrar teyit etme imkanım oldu. Kitabı yazarken içim çok rahattı. Doğru yolda işler yaptığınızı o koltuklardan kalktığınız zaman anlarsınız. 

“Fark yaratan” ifadesi üç yıldır kullanımı artan, trend ifadelerin başında geliyor. Her sektörde “fark yaratan” çalışan aranıyor. Size göre “fark yaratan” nedir? Ayrıca iş dünyasında “lider” ihtiyacı var mı?  

Liderlik söylendiği kadar kolay bir iş değil. İyi bir yönetici önüne gelen işi çok iyi yürütmesini bilir. Liderlik ise farklı. Vizyon, değişim, risk almak gerektirir. Empati ve karizma lazım. Lider olmak bütün bu zorlukları ve riski göze almaktır. “Fark yaratan” ifadesini şu sebeple koydum: Sizin bir yere atanmanız sizi lider yapmıyor. Hak etmeniz lazım. Kendinden önce ekibini ve takipçilerini düşünen, onların gelişmesi için çaba gösteren kişiye “lider” diyoruz. Asosyal bir insan lider olamaz. Liderlik ruhunun kişide olması gerekir. Tabii ki kişinin kendini geliştirmesi ile iyi ve güçlü lider olma yolunda ilerler. 4. Endüstri Devrimi dediğimiz, yapay zeka ve teknolojik gelişmelerin getireceği değişikliklerle birlikte iş dünyasında ve hayatta problemler çıkacaktır. İleride daha güçlü ve iyi liderlere ihtiyaç olacak. 

BU KİTABI KİMLER ALIP OKUMALI?

Kendisini geliştirmek isteyen acenteler de, sigorta şirketlerinde en altta çalışan arkadaşım da, uzman da bu kitaptan yararlanabilir. Kitapta insani değerlere de vurgu yapıyorum. İnsan kendi değerlerinden hiçbir şekilde vazgeçmemeli.

22 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar