Malezya’da yabancı sigortacılara yaptırımlar sertleşebilir

Malezya merkezli sigorta şirketi Etiqa, rekabetin kaçınılmaz olduğunu ve yabancı firmaların sağlıklı bir rekabet ortamı sunduğunu söyleyerek, bu sigortacıların varlığını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Banka Negara Malezya’nın (BNM) yabancı sahiplik sınırını yüzde 70 oranında uygulamak istediği bildirilmişti. Merkez bankası limiti karşılamayan şirketler için haklar tanısa da artık bu kadar yumuşak olmayabileceği belirtildi.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Etiqa Insurance & Takaful’un ana şirketi Maybank Ageas Holdings Bhd, yerel ve yabancı sermayeli sigortacılar arasındaki rekabet ortamının iyi olduğunu söyledi. Maybank Ageas CEO’su Kamaludin Ahmad, Free Malaysia Today’e yaptığı açıklamada “Rekabet her zaman orada olacak. Bunu önleyemeyiz” dedi.

Ahmad, Banka Negara Malezya’nın (BNM) sigorta sektöründeki yerli katılımı teşvik etmek için yabancı sigortacıların üzerindeki sınırlama yapmasını doğru bulduğunu söyledi. Bloomberg ise daha önce BNM’nin yabancı sahiplik sınırını yüzde 70 oranında uygulamak istediğini, her şirketin sermayesinin yüzde 30 oranında yerli olmasını istediğini bildirmişti.

Daha önce BNM, limiti karşılamayan şirketler için serbest uzantılar hakkı tanıdı ancak merkez bankasının artık bu kadar yumuşak olmayabileceği belirtildi.

BNM valisi Muhammed İbrahim geçen yıl yabancı sigortacıların Malezya pazarında “Varlığını haklı kılmak için daha fazla katkıda bulunması” gerektiğini söyleyerek bir uyarı yayınladı.

Piyasadaki tamamen yabancı sermayeli sigortacılar arasında AIA, Büyük Doğu ve Tokio Denizi bulunuyor. Yerli rakiplerinden bazıları, iş dünyasının iş adamı Tony Fernandes tarafından desteklenen Maybank’ın Etiqa and Tune Insurance’dır.

13 Temmuz 2017

İlgili Haberler

2018’de risklerin arttığı kritik bir döneme giriliyor; çevresel tehditler ilk sırada

2018 Küresel Riskler Raporu’na (The Global Risks Report 2018) göre, 2018’de risklerin organik ve birbiriyle bağlantılı doğası; toplumların, ekonomilerin ve uluslararası ilişkilerin temel oluşturduğu sistemi tehdit ediyor. Rapora göre pozitif ekonomik görünümün liderlere; toplumları, ekonomileri, uluslararası ilişkileri ve çevreyi etkileyen sistemik zaaflarının üstesinden gelme fırsatı tanıyor. Çevreyle ilişkili riskler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Küresel Risk Algı Anketi’nde öne çıkıyor; bu yıl yaşanacak risk eğilimleri hakkında sorduğumuz sorulara aldığımız yanıtların %59’u artan risklere işaret ediyor.

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

Yazarlar