Malezya’da yabancı sigortacılara yaptırımlar sertleşebilir

Malezya merkezli sigorta şirketi Etiqa, rekabetin kaçınılmaz olduğunu ve yabancı firmaların sağlıklı bir rekabet ortamı sunduğunu söyleyerek, bu sigortacıların varlığını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Banka Negara Malezya’nın (BNM) yabancı sahiplik sınırını yüzde 70 oranında uygulamak istediği bildirilmişti. Merkez bankası limiti karşılamayan şirketler için haklar tanısa da artık bu kadar yumuşak olmayabileceği belirtildi.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Etiqa Insurance & Takaful’un ana şirketi Maybank Ageas Holdings Bhd, yerel ve yabancı sermayeli sigortacılar arasındaki rekabet ortamının iyi olduğunu söyledi. Maybank Ageas CEO’su Kamaludin Ahmad, Free Malaysia Today’e yaptığı açıklamada “Rekabet her zaman orada olacak. Bunu önleyemeyiz” dedi.

Ahmad, Banka Negara Malezya’nın (BNM) sigorta sektöründeki yerli katılımı teşvik etmek için yabancı sigortacıların üzerindeki sınırlama yapmasını doğru bulduğunu söyledi. Bloomberg ise daha önce BNM’nin yabancı sahiplik sınırını yüzde 70 oranında uygulamak istediğini, her şirketin sermayesinin yüzde 30 oranında yerli olmasını istediğini bildirmişti.

Daha önce BNM, limiti karşılamayan şirketler için serbest uzantılar hakkı tanıdı ancak merkez bankasının artık bu kadar yumuşak olmayabileceği belirtildi.

BNM valisi Muhammed İbrahim geçen yıl yabancı sigortacıların Malezya pazarında “Varlığını haklı kılmak için daha fazla katkıda bulunması” gerektiğini söyleyerek bir uyarı yayınladı.

Piyasadaki tamamen yabancı sermayeli sigortacılar arasında AIA, Büyük Doğu ve Tokio Denizi bulunuyor. Yerli rakiplerinden bazıları, iş dünyasının iş adamı Tony Fernandes tarafından desteklenen Maybank’ın Etiqa and Tune Insurance’dır.

13 Temmuz 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar