Malezya’da yabancı sigortacılara yaptırımlar sertleşebilir

Malezya merkezli sigorta şirketi Etiqa, rekabetin kaçınılmaz olduğunu ve yabancı firmaların sağlıklı bir rekabet ortamı sunduğunu söyleyerek, bu sigortacıların varlığını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Banka Negara Malezya’nın (BNM) yabancı sahiplik sınırını yüzde 70 oranında uygulamak istediği bildirilmişti. Merkez bankası limiti karşılamayan şirketler için haklar tanısa da artık bu kadar yumuşak olmayabileceği belirtildi.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Etiqa Insurance & Takaful’un ana şirketi Maybank Ageas Holdings Bhd, yerel ve yabancı sermayeli sigortacılar arasındaki rekabet ortamının iyi olduğunu söyledi. Maybank Ageas CEO’su Kamaludin Ahmad, Free Malaysia Today’e yaptığı açıklamada “Rekabet her zaman orada olacak. Bunu önleyemeyiz” dedi.

Ahmad, Banka Negara Malezya’nın (BNM) sigorta sektöründeki yerli katılımı teşvik etmek için yabancı sigortacıların üzerindeki sınırlama yapmasını doğru bulduğunu söyledi. Bloomberg ise daha önce BNM’nin yabancı sahiplik sınırını yüzde 70 oranında uygulamak istediğini, her şirketin sermayesinin yüzde 30 oranında yerli olmasını istediğini bildirmişti.

Daha önce BNM, limiti karşılamayan şirketler için serbest uzantılar hakkı tanıdı ancak merkez bankasının artık bu kadar yumuşak olmayabileceği belirtildi.

BNM valisi Muhammed İbrahim geçen yıl yabancı sigortacıların Malezya pazarında “Varlığını haklı kılmak için daha fazla katkıda bulunması” gerektiğini söyleyerek bir uyarı yayınladı.

Piyasadaki tamamen yabancı sermayeli sigortacılar arasında AIA, Büyük Doğu ve Tokio Denizi bulunuyor. Yerli rakiplerinden bazıları, iş dünyasının iş adamı Tony Fernandes tarafından desteklenen Maybank’ın Etiqa and Tune Insurance’dır.

13 Temmuz 2017

İlgili Haberler

Yazarlar