Mehmet Şimşek: 18 yaş altına da BES gelecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 18 yaşın altındakilerin bankacılıkta olduğu gibi veli ve vasileri aracılığıyla BES'e katılabilmesini sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi üzerine çalıştıklarını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Hazine Müsteşarlığı’nın 2017 bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, “Fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin de bankacılıkta olduğu gibi veli ve vasileri aracılığıyla BES’e katılabilmesini sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi üzerine çalışıyoruz” diyerek 18 yaş altının da BES’e katılmasının önünün açılabileceği mesajını verdi.

Tahminlere göre sektörün 2016 yılı sonundaki prim üretiminin 42.1 milyar liraya ulaşacağını aktaran Şimşek, trafik sigortası primlerine de değinerek, yapılan kanuni düzenlemelerin ardından bu yılın mayıs ayından ekim ayı sonuna kadar trafik sigortası primlerinde tüm araç grupları için ortalama %7, otomobil araç grubu için ise yaklaşık %9’luk düşüş gerçekleştiğini belirtti.

Şimşek, bireysel emekliliğe getirilen otomatik katılım uygulamasının tasarrufların artırılması noktasında büyük önem taşıdığına değinerek, şunları kaydetti: “BES’te katılımcı sayısı 2013 yılı başında 3 milyon seviyesinden, 28 Ekim 2016 itibarıyla 6.5 milyon kişiye, fon büyüklüğü ise yaklaşık 20 milyar liradan devlet katkısı dahil 58.6 milyar liraya yükseldi. Sistemin daha da iyileştirilmesi ve ekonomimize sağlanan uzun vadeli kaynağın çok daha yüksek düzeylere taşınabilmesini teminen temel olarak birkaç çalışmamız bulunuyor. Bunlardan biri olan otomatik katılım uygulamasına ilişkin kanuni düzenleme 1 Ocak 2017 itibarıyla yürürlüğe girecek. Otomatik katılımla ilgili alt düzenleme çalışmalarımızda da son aşamaya geldik. Bu çerçevede, önümüzdeki 10 yıllık süreç sonunda yaklaşık 100 milyar liralık bir fonun burada birikmesini öngörüyoruz.”

8 Kasım 2016

İlgili Haberler

Yazarlar