Oğul Doğa Gökşin

Merkez Bankası, “Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları” güven endeksini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 Eylül ayına ilişkin hazırladığı finansal hizmetler anketinin sonuçlarını açıkladı.  Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları endeksi bir önceki aya göre 3.9 puanlık azalış gösterdi.

TCMB finansal hizmetler anketi sonuçlarına göre, 2017 yılı Eylül ayında finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), bir önceki aya göre 5,6 puan azalarak 166,0 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki iş durumu ve son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

Merkez Bankası’nın “Finansal hizmetler anketi ve finansal hizmetler güven endeksi Eylül 2017” raporunda şu ifade yer aldı:

“2017 yılı Eylül ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 5.7, 3.9 ve 6.8 puanlık azalış olduğu görülmektedir.”

 

22 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar