Sema Tüfekçiler

Montenegro – Karadağ

MONTENEGRO Balkanların en güzel ülkelerinden biridir. Ülke Montenegro olarak bilinir,  fakat asıl adı Karadağ’dır. Başkenti Podgorica’dır. Çok düzenli ve temiz olan ülke, ünlü Dalmaçya Kıyılarının en güney ucunda yer alır, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği çok hoş, Adriyatik kıyısına saklanmış, küçük ve gizli bir bahçe gibidir.

Ülkenin çok yakında Avrupa Birliği’ne katılması bekleniyor. Geçtiğimiz ay ülkeye bir ziyaret gerçekleştirdik ailece ve o kadar beğendik ki, ülkeyi sizlerle de paylaşmak istedim.

Anayasasında “demokratik, refah ve çevreci bir ülke”olarak tanımlanan, Adriyatik’in 700  bin nüfuslu ülkesi, körfez içinde körfezi bulunan ve çok fazla zengin doğal güzelliğe sahip bir ülke.

Budva, Karadağ’ın Adriyatik’e açılan şehri, başkente  65 km uzaklıkta, Adriyatik Kıyılarına nazır konumlanmış, 20 bin nüfuslu küçük bir şehir. Budva, nefis kumlu upuzun plajları, şahane koyları, kayalıkları, küçük adaları ve oldukça renkli geçen gece hayatı ile “Karadağ’ın Miami’si”olarak biliniyor. Şehrin tarihi bölgesi Stari Grad yüksek kale duvarlarıyla çevrili. İçeride çok şirin kafe ve restoranlar, hediyelik eşya dükkanları var. Biz bu kale içinde çok rahat bir otelde kaldık. Şehirde 17’den fazla güzel plaj var ve bunların toplam uzunluğu 21 kilometreyi buluyor, tertemiz ve ücretsiz.

Sveti Stefan, Budva’nın yakınlarında yer alan bir ada köy. James Bond filmlerinden de anımsarsınız belki; Casino Royale filminin çekildiği muhteşem bir deniz manzarasına sahip otel işte tam burada. Hayallerimdeki oteli burada buldum desem abartmış olmam.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kotor, Orta Çağ kasabalarını andıran etkileyici mimarisinin yanı sıra deniziyle de görenleri etkisi altına alan bir liman şehri. Şehrin, labirente benzeyen dar sokaklarında gezdikten sonra şirin görünümlü kafelerinde yorgunluk atmak muhteşemdi. Cruise gemilerinin uğradığı Kotor, dev gemiler için uygun doğal limanı, yüksek dağları, eski şehri ve kiliseleri ile bizi kendisine hayran bıraktı.

Kotor Körfezi kıyısında bulunan göz alıcı bir sahil şehri olarak biliniyor Tivat. Yeşil panjurlu evleri çok güzel. Yaz-kış canlı olan şehirde görülmesi gereken yerler arasında Trg Sv. Roko Meydanı ve Buca-Lukovic Sarayı geliyor. Rönesans Yazlık Evi, kutsal heykelleri ile Çiçek Adası (Ostrvo Cvijeća) gezilecek yerler arasında. Plavi Horizonti’nin kumsalları ve Sveti Marko Adası’ndaki eski Club Med barakaları Tivat’ta en fazla ziyaret edilen yerleri .

Ülkenin eski başkenti olan Çetinje (Çetine veya Çetinye), Lovcen Ulusal Parkı ile nefes kesici bir yer. Karadağ’ın beş yüzyıl boyunca kültür ve eğitim başkenti olmuş Çetinje yeşili ve düzgün mimarisiyle göz doldurucu. Karadağ’ın kültür şehri diyebileceğimiz Çetinje’de Kral Nikola’nın Evi, müzeler ve Ortodoks Çetinje manastırı görülecek yerler arasında. Burada yediğimiz etin lezzeti harika idi ve fiyat Türkiye ile karşılaştırıldığında gayet mantıklıydı.

Podgorica’nın 50 km batısındaki tarihi kasabada, eski başkent olmasından dolayı çok sayıda konsolosluk binası var. Kültürel ve sanatsal anlamda önemli olan Çetinje’de eski Osmanlı Konsolosluğu bugün tiyatro okulu olarak hizmet veriyor. Büyükelçilik binalarından bazıları da şu an kafe ya da sanat galerisi olarak kullanılıyor.

Karadağ’da son 5 yılda 48 binin üzerinde şirket kurulmuş durumda. Bu avantajları yabancı ülke vatandaşlarına tanıyarak Avrupa’nın en kolay ve en uygun oturma ve çalışma iznini geleceğin Avrupa ülkesi olacak olan Karadağ’dan almanızı mümkün hale getiriyor.

Seyahat planlarınıza almanızı şiddetle tavsiye ederim.

29 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar