Faruk Ömrüuzak

Nasıl sevinmez insan (2)

BU başlıkla yazdığım ikinci yazım bu. Birincisini 3 sene önce Türkiye Büyük Millet Meclisinin 95. kuruluş yılını kutlarken yazmışım.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK Samsun’dan başlamak üzere ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenleyerek  “Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır”ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcilerini 23 Nisan 1920 günü Ankara’da toplayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurdu.

Parlamenter seçime geçiş ulusumuz için bir milattır. Bu nedenle bu önemli gün Milli Bayram olarak kutlanmaktadır. Bu yıl, 98’inci yılını kutladık. Bu bayram ilelebet coşkuyla kutlanacaktır.

Ulu Önderimiz ulusal egemenliğin temelinin atıldığı bu günü çocuklarımıza armağan etmişti. Ben de bu mutlu bayramımızı çocuklarımız için yazılan, sade, ancak çok anlamlı bir şiirle kutlamak istiyorum.

 

23 Nisan…

Yurdu koruyan,

Yarını kuran,

Sen ol çocuğum.

 

Eskiyi unut,

Yeni yolu tut,

Türklüğe umut,

Sen ol çocuğum.

 

Bizi kurtaran,

Öndere inan,

Sözünü tutan,

Sen ol çocuğum.

 

Küçüksün bugün,

Yarın büyürsün,

Her işte üstün

Sen ol çocuğum,

 

Çalışıp öğren,

Her şeyi bilen

Yurduna güven

Sen ol çocuğum.

 

Çok sade kaleme alınmış olmasına rağmen, çok anlamlı değil mi?

Yazarı kim diye merak ediyorsanız, söyleyeyim. Hasan Âli Yücel.

Hani çok sevdiğim büyük şair Can Yücel’in,

“Ben hayatta en çok babamı sevdim

Karaçalılar gibi yerden bitme bir çocuk

Çarpık bacaklarıyla -ha düştü ha düşecek

Nasıl koşarsa ardından bir devin

O çapkın babamı ben öyle sevdim.”

diye betimlediği ve yine O’nun deyişiyle “Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi”olarak andığı sevgili babası, Hasan Âli Yücel’e ait şiir.

1938-1946 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Âli Yücel, Cumhuriyet Döneminin, çok yönlü kişiliğe sahip seçkin bir eğitim, kültür ve siyaset adamıdır. Köy Enstitüleri’nin kurucusu olan Hasan Âli Yücel, kısa sayılabilecek hayatına sığdırdığı programları ve ürettiği eserleri ile önemli Cumhuriyet büyükleri arasında yer alır.

23 Nisan şiirindeki öğütlerinin tüm çocuklarımız tarafından tutulacağına olan inancım ile bir kez daha söylüyorum; bugün

23 Nisan, nasıl sevinmez insan!

Bu bayram, tüm çocukluğumuzla ve çocuklarımızla hepimize kutlu olsun.

2 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar