OECD: Özel emeklilik fonları 25 trilyon doları aştı

Fon büyüklüğünün yurtiçi hasılaya oranına bakıldığında Türkiye, raporda incelenen OECD ülkeleri arasında sondan 6. sıraya yerleşti. Listede Türkiye’nin altında sırasıyla Macaristan, Lüksemburg, Letonya, Yunanistan ve Fransa yer aldı. Fon getirilerine bakıldığındaysa, %0.9 oranında reel getiriyle Türkiye sondan 5. oldu.

2016 yılında OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) ülkelerindeki özel emeklilik toplam fon büyüklüğü tarihteki en yüksek seviyeye ulaşarak 25 trilyon doları aştı. Ülkelerin neredeyse tamamında fonlarda reel getiri kaydedildi.

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) 2016 yılında özel emeklilik sistemlerindeki fon büyüklüklerini açıkladığı bir rapor yayınladı. Henüz kesinleşmeyen rakamlara göre, 35 OECD ülkesinden 32’sinde fon büyüklükleri arttı. Raporda incelenen OECD dışındaki 26 ülkenin 24’ünün de fon büyüklüğünde artış gözlemlendi.

Yerel para birimine göre, fon büyüklüğünde bir önceki yıla kıyasla en büyük artış görülen ülke %26 ile Güney Kore oldu. Güney Kore’yi %18.5 ile Estonya ve %15 ile Letonya izledi.

OECD ülkeleri arasında olmayan ekonomilerin fon büyüklüklerindeki en çok artışsa %101’e yakın bir büyümeyle Ermenistan’dan geldi. Ermenistan’ı %43 ile Arnavutluk ve %42 ile Gana izledi. Fon büyüklüğündeki artış %15’in üzerinde olan diğer ülkelerse Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti, Kolombiya, Litvanya, Malavi ve Romanya oldu. Raporda, bu ülkelerdeki özel emeklilik sistemlerinin nispeten yeni olduğuna dikkat çekildi. Arnavutluk ve Litvanya dışındaki ülkelerde zorunlu birer birikim sistemi olduğu da belirtildi.

Tüm OECD ülkelerindeki toplam fon büyüklüğü 25 trilyon doları aştı ve 25.4 trilyon dolarla tarihindeki en yüksek seviyeye geldi. 25 trilyon dolar eşiği, en son 2014 yılında aşılmıştı. 2016 yılında, OECD ülkelerindeki toplam fon büyüklüğü, toplam gayrisafi yurtiçi hasılanın %55’ine denk geldi.

Japonya ve İngiltere’de fonların büyüklüğü azaldı

2016 yılında OECD’deki en büyük özel emeklilik sektörlerine sahip ülkeler arasında bulunan ABD, Avustralya, Hollanda, İsviçre ve Kanada’da fonlar %4’ün üzerinde arttı. Buna karşın, yine büyük sektörlere sahip olan Japonya ve İngiltere’deyse fon büyüklükleri azaldı.

OECD dışındaki 26 ülkedeyse fon büyüklükleri toplamı 0.7 trilyon dolar oldu ve bölgedeki gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık %11’ine denk geldi. Bu ülkeler arasındaki en büyük özel emeklilik sektörüne sahip Brezilya’da fon büyüklüğü %10 civarında arttı.

En yüksek getiri Polonya’da

Fon getirilerini bildiren 26 OECD ülkesinden 23’ünde ve OECD dışındaki 22 ülkeden 19’unda reel getiri kaydedildi.

OECD ülkelerinde, en yüksek getiri oranı %8.3 ile Polonya’dan geldi. Polonya’yı %7.8 ile Danimarka, %7.2 ile Hollanda, %4.9 ile İsveç ve %4.8 ile Macaristan izledi. Meksika ile Çek Cumhuriyeti’nde ise getiri oranları negatif oldu. İzlanda’daysa fonların getirisi tam olarak %0’da kaldı.

OECD dışındaki ülkelere bakıldığında, %10.2 ile Ermenistan’ın en yüksek getiriyi yakaladığı görüldü. Ermenistan’ı %7.6 ile Dominik Cumhuriyeti, %6.8 ile Hırvatistan, %6.3’er ile Kosta Rika ve Peru takip etti. Getiri oranları, Guyana, Hong Kong ve Malavi’de negatif seviyelerde gerçekleşti.

Türkiye listenin sonlarında

OECD ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de 2016 yılında toplam fon büyüklüğü 34 milyar dolar* olarak gerçekleşti. Fon büyüklüğünün gayrisafi yurtiçi hasılaya oranıysa %4.7 oldu. Fon büyüklüğünün yurtiçi hasılaya oranına bakıldığında Türkiye, raporda incelenen OECD ülkeleri arasında sondan 6. sıraya yerleşti. Listede Türkiye’nin altında sırasıyla Macaristan, Lüksemburg, Letonya, Yunanistan ve Fransa yer aldı. Fon getirilerine bakıldığındaysa, %0.9 oranında reel getiriyle Türkiye sondan 5. oldu.

12 Temmuz 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar