Otomatik katılımda cayma oranları artabilir

Ocak sonunda maaş alarak sisteme giren yaklaşık 1.8 milyon kişiden sistemde kalan kişi sayısı 727 bin oldu. Yıl içinde buna normal çıkışların da ekleneceği düşünüldüğünde, yıl sonunda sistemde kalacakların oranının daha da düşmesi beklenebilir.

Ocak ayı başında 1000 ve üzerinde çalışanı olan işyerleri ile başlayan otomatik katılım sisteminde çalışanların cayma oranı beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Büyük çalışan katılımı, ocak sonunda maaş alarak sisteme giren yaklaşık 1.8 milyon kişiyle gerçekleşirken, mart ayı başında ise sistemde kalan kişi sayısı yaklaşık 727 bin oldu. Bu şekilde baktığımızda, henüz cayma süresinin sonuna dahi gelinmemişken çalışanların yaklaşık %55’inin cayma hakkını kullandığı görülmekte. Yıl içinde bu gruptan normal çıkışların da ekleneceği düşünüldüğünde, yıl sonunda elde kalacak oran beklentilerden oldukça düşük kalacak gibi görünüyor.
Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yayınlanan verilere göre, mart başı itibarıyla, otomatik katılım uygulamasıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılan ve cayma hakkını kullanmayan katılımcı sayısı 794 bin 938 kişi olurken, katılımcıların toplam fon tutarı 89.7 milyon lira olarak gerçekleşti.
Öte yandan sistemdeki toplam katılımcı sayısı 3 Mart itibarıyla 6.74 milyon, devlet katkısı dahil katılımcıların toplam fon tutarı ise 64.6 milyar liraya ulaştı.

OTOMATİK KATILIMDA İKİNCİ ETAP BAŞLIYOR
1 Ocak 2017 itibarı ile özel sektörde 1000 ve üzerinde personel istihdam eden bir işverene bağlı olarak çalışanlar otomatik olarak sisteme alındı. İkinci etap olarak da, çalışan sayısı 250 ile 999 arasında olan ve özel sektörde faaliyet gösteren işyerleri ve merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017’den itibaren sisteme dahil edilecek. Devlet kurumlarının da dahil olacağı bu ikinci grupta cayma oranının ne olacağı merak konusu.
Başka bir husus ise maaşları genellikle ay sonu ödeyen bu şirketlerin ne kadarının sisteme dahil olacağı konusu. Bu konuda denetim mekanizmalarının fiilen oluşturulmaması ve yasada yükümlülük olduğu halde otomatik katılıma girmeyen işverenlere bir yaptırım olup olmayacağı da merak ediliyor. Dolayısıyla, mayıs başında, bu 4 milyon kişinin ne kadarının sisteme girdiğini takip etmek de ayrıca önemli olacak.

19 Nisan 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar