Otopark yangınının sigortacılara faturası 27 milyon $

Yılbaşı gecesi İngiltere'nin Liverpool kentindeki bir katlı otoparkta yangın çıktı. Yaklaşık 1300 araç hasar gördü. İngiliz Sigortacılar Birliği (ABI), yangının sigortacılara faturasının 27 milyon dolar olduğunu açıkladı.

İngiltere’nin Liverpool kentindeki çok katlı büyük bir otoparkta yılbaşı akşamı çıkan yangın sonucu binden fazla araç yandı.  Polis yetkilileri ilk araştırmaların olayın bir araçta kaza sonucu başlayan yangının diğer araçları tutuşturmasından kaynaklandığını gösterdiğini açıkladı.

Insurance Insider’ın haberine göre, ABI, 27 milyon dolarlık faturayı, üye sigorta şirketlerinin tahminlerinde dayanarak hesapladı.

4 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar