Pakistan: İpek Yolu’nda sigortacılık

Son yıllarda, özellikle yabancı yatırımcıların yüksek ilgi gösterdiği ve kapsamlı altyapı projelerine start veren Pakistan, stratejik konumu nedeniyle bölgenin sigorta ihtiyaçlarına cevap verecek bir pozisyona gelebilir.

38 hayat dışı ve 9 hayat şirketi olmak üzere 47 oyuncunun bulunduğu Pakistan sigorta sektörü hızlı bir büyüme trendi içerisinde. 2015 yılında 2 milyar 211 milyon dolar prim üreten sektör, 2016 yılında prim üretimini %11.2 seviyesinde artırıp 2 milyar 470 milyon dolar prim üretti.

Hayat sektörünün yıllık %7 civarında büyümesi de üretimdeki artışın önemli nedenlerinden biri. 2015 yılında  1 milyar 537 milyon dolar prim üretilen hayat tarafı üretimini 1 milyar 651 milyon dolara çıkarırken, varlıklarını da ciddi oranda artırdı. Pakistan’da sigorta sektörünün lokomotifini hayat sigortaları oluşturuyor. Üretimin önemli bir bölümü de bu sigortalardan geliyor.

Hayat dışı tarafında üretim %19 gibi yüksek bir seviyede artarak 673 milyon dolar seviyesinde 806 milyon dolar seviyesine ulaştı. Hayat dışındaki büyümenin en büyük nedeni ise oto sigortaları.

31 Aralık 2016 tarihine göre Pakistan sigorta sektöründeki varlıkların toplamı 10 milyar 998 milyon dolara ulaşmış durumda. Hayat sigortası sektörünün varlıkları 8 milyar 816 milyon dolar olurken, hayat dışı sigorta sektörünün varlıklarının toplamı 2 milyar 182 milyon dolar seviyesinde.

YATIRIMLAR SEKTÖR PERFORMANSINI ARTIRIYOR

Ülkedeki en büyük sigorta oyuncularından EFU General Insurance’ın CEO’su Hasanali Abdullah, ülkede 2016 yılında büyük bir felaket yaşanmamasının da etkisiyle sigorta sektörünün iyi bir performans gösterdiğini söylüyor. Abdullah’a göre sektördeki büyüme enerji santrallerine yapılan yatırımlardaki artış, çimento üretim tesislerindeki artış, çok sayıda yeni büyük ölçekli altyapı projesi ve trafikteki araç sayısının artmasından kaynaklanıyor.

ÇİN’DEN PAKİSTAN’A ‘EKONOMİK KORİDOR’ DESTEĞİ

Diğer taraftan; yol yapımı, limanlar, enerji santralleri, barajların yapımı gibi konularda ortaklık sağlayan ve Pakistan ekonomisini canlandıran Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) etkileri de sigorta sektöründe gözlemlenebiliyor. Çin’in “İpek Yolu” projesinin bir parçası olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru 46 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor. Bu yatırım da doğal yerel inşaat sektörünü büyütmenin yanı sıra, yakın dönemde büyümesi beklenen hayat dışına daha da ivme kazandırabilir.

HAYAT TARAFINDA BÜYÜME

Pakistan’da son yıllarda ortalama %15 büyüyen hayat sigortasının bu trendi 2017 rakamlarına da yansıtması bekleniyor. Sigorta farkındalığının artması ve ekonomik koşulların hızlıca iyileşmesi hayat sigortalarındaki büyümeyi tetikliyor. Ancak, sigorta şirketlerinin bir sorunu var. Hükümet tarafından hayat ve sağlık sigortalarına konulan vergiler sigortacıların gelecek planları yaparken kesin kararlar almasını engelliyor ve yatırımcıları temkinli olmaya itiyor. Eğer sorunlar çözülebilirse, bu branşlarda büyümenin önünde engel bulunmuyor. Diğer taraftan Pakistan, akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaştığı ülkelerden. Bununla beraber dijital yatırımlarını artıran hayat sigortacıları pastadaki paylarını artırabilir.

SADECE PAKİSTAN’DA

Dünyanın en büyük sulama kanalları ve en geniş sulama sistemleri Pakistan’da bulunuyor. Indus nehri kenarına 1960 yılında kurulan kanallar günümüzde kullanılmaya devam ediyor.

SAYILARLA PAKİSTAN

Nüfus:             192 milyon

GSYİH:             282 milyar $

Kişi Başı GSYİH:          1.468 $

Dünya sigortacılığındaki payı:           %0.05

Prim Üretimi: 2 milyar 520 milyon $

Hayat:             1 milyar 773 milyon $

Hayat Dışı:      747 milyon $

Kişi Başı Prim:             13 $

Sigortacılığın GSYİH’deki payı:           0.89

30 Kasım 2017

İlgili Haberler

Yazarlar