Patronların %45’i siber saldırının farkında değil

Nationwide tarafından yürütülen araştırmaya göre, işletme sahiplerinin yarısı siber saldır tehdidi altında olduklarını bilmiyor. Anket sonuçlarına göre, işletme sahiplerinin %13'ü siber saldırıya uğradıklarını bilmesine rağmen %45'i küçük-büyük siber saldırıya uğradığının farkına varmıyor.

Nationwide, yıllık serisinin 3’üncüsü olan, bir ile 299 arasında işçi çalıştıran bin 69 işletme sahibine yaptığı anketi yayımladı.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, anket, işletme sahiplerinin %13’ünün siber saldırı yaşadığını ortaya koydu. Katılımcılara gönderilen, kimi siber saldırıların yer aldığı liste de hesaba katıldığında bu sayı %58’e çıkıyor. Anketin sonuçları, saldırının nasıl oluştuğu konusunda %45 oranında anlayış eksikliğinin bulunduğunu ortaya koydu.

Katılımcıların doğruladığı siber saldırıların dökümü şöyle:
Bilgisayar virüsü: %36
Kimlik avı: %29
Truva atı: %13
Hack’leme: %12
Veri ihlali: %7
Fidye yazılımı: %7
Düzeltilen yazılımdan kaynaklanan sorunlar:% 7
Şirket bilgisine yetkisiz erişim:% 7
Müşteri bilgilerine yetkisiz erişim:% 6

Anket ayrıca, siber saldırı mağdurlarının %20’sinden fazlasının en az 50 bin dolar harcadığını ve düzelmenin altı aydan uzun sürdüğünü keşfetti. %7’si 100 bin dolardan fazla harcadı. %5’i kaybettiği itibar ve müşteri güvenini yeniden inşa etmek için bir yıldan daha fazla zaman harcadı.

 

10 Ekim 2017

İlgili Haberler

Yazarlar