Oğul Doğa Gökşin

TSB açıkladı: Prim üretimi ilk 5 ayda yüzde 20.4 arttı

2018 yılının ilk 5 ayında gerçekleşen toplam prim üretimi belli oldu. Mayıs sonu itibarıyla toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %20.4'lük artışla 23 milyar 725 milyon lira oldu. Enflasyon düşürülünce geçen yılın aynı dönemine göre reel prim değişim %7.3 olarak hesaplandı.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) internet sitesinde 2018 yılının ilk 5 ayına ilişkin istatistikler açıklandı. Hayat dışında prim üretimi 20 milyar 473 milyon lira olarak gerçekleşirken hayatta prim üretimi ise 3 milyar 252 milyon lira olarak kayda geçti. Hayat dışındaki toplam prim üretimi geçen senenin aynı dönemine göre %20.9 arttı. Hayat branşlarındaki artış ise %17.5 olarak hesaplandı.

Üçüncü şirket %51 büyüdü

Toplam  20 milyar 473 milyon liralık primin üretildiği hayat dışında en fazla prim üreten şirketlerden biri olan Aksigorta’nın geçen senenin aynı dönemine göre %51 daha fazla prim üretmesi dikkati çekti. Öte yandan bünyesinde HDI Sigortayı bulunduran Talanx’ın satın aldığı Liberty Sigorta’nın geçen senenin mayıs ayına göre hayat dışındaki prim üretimini reel olarak %7.7 düşüş gösterdi. İlk 10’da yer alan Mapfre Sigorta da geçen seneye göre nominal olarak %3, reel olarak ise %13.6 daha az prim üretti.

İlk 10 şirket sırasıyla şöyle: Anadolu Sigorta, Allianz Sigorta, Aksigorta, Axa Sigorta, Mapfre Sigorta, Ziraat Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Groupama Sigorta, Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta, Halk Sigorta

Fiba Emeklilik’ten bir senede %63’lük büyüme

Kamu şirketleri, toplam 3 milyar 552 milyon lira primin üretildiği hayat branşlarında pazarın %32’sini elinde bulunduruyor. Yaklaşık %17.91 pazar payı ile Ziraat Hayat ve Emeklilik birinci sırada yer alırken diğer kamu şirketleri Halk Hayat ve Emeklilik %7.4, Vakıf Emeklilik ve Hayat ise %6.4 oranında pazar payına sahip. Buna karşın bu üç şirket geçen senenin aynı döneminde %35 ile daha fazla pazar payına sahipti. Öte yandan Kasım 2017’de Groupama Emeklilik’in bireysel emeklilik portföyünü satın alan Fiba Emeklilik’in ürettiği primi bir senede %63 arttırdı.

İlk 10 şirket sırayla şöyle: Ziraat Hayat ve Emeklilik, Allianz Yaşam ve Emeklilik, Metlife Emeklilik ve Hayat, Anadolu Hayat Emeklilik, Garanti Emeklilik ve Hayat, Halk Hayat ve Emeklilik, Vakıf Emeklilik ve Hayat, AvivaSA Emeklilik ve Hayat, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat, Aegon Emeklilik ve Hayat,

Trafikte %30.7’lik artış

Kara araçları sorumluluk sigortasında 6 milyar 176 milyon liralık prim üretimiyle yine toplam prim üretimini arttıran en büyük kalem oldu. Bu branşta geçen senenin aynı dönemine göre %30.7’lik artış meydana geldi. Bu branşta geçen seneyi birinci sırada tamamlayan Allianz Sigorta, %6’lık düşüşe rağmen birinciliğini korudu. Aksigorta %411’lik büyüme ile dikkati çekerken bir yaşını dolduran Quick Sigorta da ilk 10’da yer aldı.

Kaskoda %15.3’lük büyüme

3 milyar 135 milyon liralık primin üretildiği kaskoda büyüme %15.3 oldu. Kaskoda en fazla prim üreten 10 şirket arasında bulunan HDI Sigorta %41.6 ile en fazla büyüme oranını gerçekleştiren şirket oldu.

Yangın ve doğal afetlerde büyüme %11

Yangın ve doğal afetler sigortalarında 2 milyar 783 milyon liralık prim üretildi. Bu branştaki prim üretimi geçen seneye göre %12.1 arttı. Genel zararlar branşında 2 milyar 942 milyon lira prim üretildi ve üretim geçen seneye göre %20.7 artı.

Hastalık ve sağlıkta %22.7’lik büyüme

Hastalık ve sağlık branşında geçen seneye göre %22.7 oranında büyüme gerçekleşti. Yılın ilk 5 ayında üretilen prim 2 milyar 943 milyon lira oldu.

Kefalet sigortasında son durum

2017’de Meclis’ten geçerek yasalaşan, kefalet sigortasının teminat mektubu yerine geçmesine ilişkin düzenleme gözleri kefalet sigortasına çevirdi. 2018’in ilk beş ayında kefalet sigortasındaki toplam prim üretimi yaklaşık 14 milyon lira oldu. Prim üretimi geçen senenin aynı dönemine göre %37.6 oranında düştü.

Tarım sigortalarının lideri Ziraat; Groupama takipte

Devlet destekli tarım sigortalarında toplam prim üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %18.3 artarak 1 milyar 834 milyon lira oldu. Bu branşın lideri %44 pazar payı ile Ziraat Sigorta olurken, %25 pazar payı ile ikinci sıraya oturan Groupama özel şirketler arasında en çok prim üreten şirket oldu.

 

29 Haziran 2018

İlgili Haberler

Yazarlar