Prof. Dr. Celal Şengör anlattı: Süleymaniye depremi, İstanbul’u nasıl etkiledi?

Deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör, Süleymaniye’de meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin olası Kuzey Anadolu fay hattını ve o fay hattı üzerinde bulunan Marmara Bölgesi ile İstanbul’daki olası depremi nasıl etkilediğini anlattı. Özetle Suudi Arabistan Yarımadası'nın kuzeye doğru kayarak Anadolu'yu sıkıştırdığını, Türkiye'nin her yıl batıya kaydığını hatırlatarak İstanbul depremi için "Eli kulağında" dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör, Bitlis Kenet kuşağı hattı boyunca Arabistan Yarımadası’nın her yıl Anadolu’ya doğru yaklaştığını söyledi. Irak’ın Süleymaniye kentine meydana gelen depremin Türkiye için de “bir mesaj” taşıdığını savunan Şengör, “Arabistan biraz daha sıkıştırdı Türkiye’yi. Peki, ne oluyor? Van bölgesi sıkışıyor. Türkiye batıya doğru atılıyor” dedi.

Şengör, Türkiye’nin batıya doğru atılmasının nasıl bir risk taşıdığını Anadolu’da yaşanan depremleri kronolojik olarak sıralayarak gösterdi: “Kuzey Anadolu fayı üzerinde 1939 Erzincan, 1941 Müşadiye, 1942 Kurşunlu, 1944 Bolu, 1967 Adapazarı, 1999 Gölcük. Gelecekte İstanbul. Burası eli kulağında.”

Bununla birlikte Süleymaniye’deki depremle ilgili ilk gelen bilgilere göre İran ve Irak’taki ölü sayısı 300’e yaklaşıyor. 

 

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar