Prof. Dr. Celal Şengör anlattı: Süleymaniye depremi, İstanbul’u nasıl etkiledi?

Deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör, Süleymaniye’de meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin olası Kuzey Anadolu fay hattını ve o fay hattı üzerinde bulunan Marmara Bölgesi ile İstanbul’daki olası depremi nasıl etkilediğini anlattı. Özetle Suudi Arabistan Yarımadası'nın kuzeye doğru kayarak Anadolu'yu sıkıştırdığını, Türkiye'nin her yıl batıya kaydığını hatırlatarak İstanbul depremi için "Eli kulağında" dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör, Bitlis Kenet kuşağı hattı boyunca Arabistan Yarımadası’nın her yıl Anadolu’ya doğru yaklaştığını söyledi. Irak’ın Süleymaniye kentine meydana gelen depremin Türkiye için de “bir mesaj” taşıdığını savunan Şengör, “Arabistan biraz daha sıkıştırdı Türkiye’yi. Peki, ne oluyor? Van bölgesi sıkışıyor. Türkiye batıya doğru atılıyor” dedi.

Şengör, Türkiye’nin batıya doğru atılmasının nasıl bir risk taşıdığını Anadolu’da yaşanan depremleri kronolojik olarak sıralayarak gösterdi: “Kuzey Anadolu fayı üzerinde 1939 Erzincan, 1941 Müşadiye, 1942 Kurşunlu, 1944 Bolu, 1967 Adapazarı, 1999 Gölcük. Gelecekte İstanbul. Burası eli kulağında.”

Bununla birlikte Süleymaniye’deki depremle ilgili ilk gelen bilgilere göre İran ve Irak’taki ölü sayısı 300’e yaklaşıyor. 

 

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar