Prof. Dr. Celal Şengör anlattı: Süleymaniye depremi, İstanbul’u nasıl etkiledi?

Deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör, Süleymaniye’de meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin olası Kuzey Anadolu fay hattını ve o fay hattı üzerinde bulunan Marmara Bölgesi ile İstanbul’daki olası depremi nasıl etkilediğini anlattı. Özetle Suudi Arabistan Yarımadası'nın kuzeye doğru kayarak Anadolu'yu sıkıştırdığını, Türkiye'nin her yıl batıya kaydığını hatırlatarak İstanbul depremi için "Eli kulağında" dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör, Bitlis Kenet kuşağı hattı boyunca Arabistan Yarımadası’nın her yıl Anadolu’ya doğru yaklaştığını söyledi. Irak’ın Süleymaniye kentine meydana gelen depremin Türkiye için de “bir mesaj” taşıdığını savunan Şengör, “Arabistan biraz daha sıkıştırdı Türkiye’yi. Peki, ne oluyor? Van bölgesi sıkışıyor. Türkiye batıya doğru atılıyor” dedi.

Şengör, Türkiye’nin batıya doğru atılmasının nasıl bir risk taşıdığını Anadolu’da yaşanan depremleri kronolojik olarak sıralayarak gösterdi: “Kuzey Anadolu fayı üzerinde 1939 Erzincan, 1941 Müşadiye, 1942 Kurşunlu, 1944 Bolu, 1967 Adapazarı, 1999 Gölcük. Gelecekte İstanbul. Burası eli kulağında.”

Bununla birlikte Süleymaniye’deki depremle ilgili ilk gelen bilgilere göre İran ve Irak’taki ölü sayısı 300’e yaklaşıyor. 

 

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

Yazarlar