Ray Sigorta’dan çevirmenlere özel sigorta

Ray Sigorta’nın geliştirdiği ve TURÇEF (Nitelikli Uluslararası Çevirmenler, Dil ve Çeviri İşletmeleri Federasyonu) tarafından yeminli çevirmenlik yeterliliği bakımından zorunlu kabul edilen ilk ve tek sigorta ürünü Çevirmen Mesleki Sorumluluk Sigortası, çeviri hataları yüzünden doğabilecek tazminat taleplerine karşı çevirmenleri koruyor.

Ray Sigorta Çevirmen Mesleki Sorumluluk Sigortası, üçüncü kişiler tarafından mesleki faaliyetleri nedeni ile çevirmenler aleyhine yöneltilecek davalar sonucunda ortaya çıkacak tazminat taleplerini karşılıyor. Ray Sigorta’nın sunduğu bu yeni ürün aynı zamanda tüm TURÇEF üyesi çeviri bürolarının talep ettiği ve çevirmenlerin yeterlilik belgesi alabilmesi için gerekli belgeler listesinde yer alan sigorta poliçesinde talep edilen içerik ve şartları sunan tek ürün olma niteliğini taşıyor.

‘MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİYORUZ’
Yeni ürünle ilgili açıklamalarda bulunan Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Başbakanlık Uzmanlar Derneği’nin (BUDER) yayınladığı Türkiye’de Çevirmenlik Mesleği 2015 raporuna göre dünya genelinde çeviri sektörünün maddi boyutu 15 milyar dolar civarında. Globalleşme ve dış ülkelerle ticaretin artmasıyla birlikte Türkiye’de çeviri hizmetleri sektörüne olan talep de hızla artış gösteriyor. Yine aynı dönemde açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde çeviri bürosu sayısı beş bin civarında. Çevirmenlik mesleğinin zorluğunu ve yapılabilecek hataların hem çeviri hizmeti alan firmalara hem de çevirmenlere ciddi riskler yaratabileceğini biliyoruz. Bu meslek grubuna özel olarak geliştirdiğimiz Çevirmen Mesleki Sorumluluk Sigortası ile çevirmenlerin yaşayabilecekleri riskler için sigorta çözümleri sunuyoruz” dedi.

19 Nisan 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar