Ray Sigorta’dan çevirmenlere özel sigorta

Ray Sigorta’nın geliştirdiği ve TURÇEF (Nitelikli Uluslararası Çevirmenler, Dil ve Çeviri İşletmeleri Federasyonu) tarafından yeminli çevirmenlik yeterliliği bakımından zorunlu kabul edilen ilk ve tek sigorta ürünü Çevirmen Mesleki Sorumluluk Sigortası, çeviri hataları yüzünden doğabilecek tazminat taleplerine karşı çevirmenleri koruyor.

Ray Sigorta Çevirmen Mesleki Sorumluluk Sigortası, üçüncü kişiler tarafından mesleki faaliyetleri nedeni ile çevirmenler aleyhine yöneltilecek davalar sonucunda ortaya çıkacak tazminat taleplerini karşılıyor. Ray Sigorta’nın sunduğu bu yeni ürün aynı zamanda tüm TURÇEF üyesi çeviri bürolarının talep ettiği ve çevirmenlerin yeterlilik belgesi alabilmesi için gerekli belgeler listesinde yer alan sigorta poliçesinde talep edilen içerik ve şartları sunan tek ürün olma niteliğini taşıyor.

‘MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİYORUZ’
Yeni ürünle ilgili açıklamalarda bulunan Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Başbakanlık Uzmanlar Derneği’nin (BUDER) yayınladığı Türkiye’de Çevirmenlik Mesleği 2015 raporuna göre dünya genelinde çeviri sektörünün maddi boyutu 15 milyar dolar civarında. Globalleşme ve dış ülkelerle ticaretin artmasıyla birlikte Türkiye’de çeviri hizmetleri sektörüne olan talep de hızla artış gösteriyor. Yine aynı dönemde açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde çeviri bürosu sayısı beş bin civarında. Çevirmenlik mesleğinin zorluğunu ve yapılabilecek hataların hem çeviri hizmeti alan firmalara hem de çevirmenlere ciddi riskler yaratabileceğini biliyoruz. Bu meslek grubuna özel olarak geliştirdiğimiz Çevirmen Mesleki Sorumluluk Sigortası ile çevirmenlerin yaşayabilecekleri riskler için sigorta çözümleri sunuyoruz” dedi.

19 Nisan 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar