SAB ve Marmara Üniversitesi’nden 2’nci panel: Doğal afet sigortaları

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu ile Sigorta Acenteleri Derneği’nin (SAB) ortaklaşa düzenlediği “Türkiye’de Sigorta Sektörü ve Doğal Afetlerin Sektöre Etkileri: Doğal Afet Sigortaları” Paneli Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsü Spor Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü öğrencilerinin yanı sıra diğer bölüm öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği, iki bölüm ve ayrıca soru cevap bölümü şeklinde gerçekleştirilen panelde Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. İclal Atilla, Marmara Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigorta Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yaşar Kabataş, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Şahin, Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, HDI Sigorta Yangın, Mühendislik, Kaza ve Sağlık Sigortaları Risk Mühendisi Grup Müdürü Tanju Akyol ve SAB Başkanı Reşit Çakas konuşmacı olarak yer aldı.

Oturumun ilk bölümünü yöneten Prof. Dr. Atilla, açılış konuşmasında, “SAB ile işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen bu ikinci organizasyon ile bölüm öğrencilerimizin sigortacılık sektörünün ihtiyaçlarına uygun nitelikte yetiştirilmesi, bölüm mezunlarının sektörde istihdam edilmesi ve sektörde istihdam edilen mezunlarımıza kariyer yollarında rehber olunması amaçlanmaktadır. Bu organizasyonda davetimizi kabul ederek değerli bilgi ve görüşlerini bizlerle paylaşacak olan konuşmacılarımıza teşekkür ederim. Bu süreçte bugüne kadar geçen süreçte tüm ayrıntılarla birebir ilgilenen SAB Başkanı Reşit Çakas ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ediyor, işbirliğimizin tüm paydaşlarımıza yararlı olması dileğiyle sizleri saygıyla selamlıyorum” diyerek kürsüye Anadolu Sigorta Müdürü Koç’u davet etti.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Koç, Türkiye’de sigorta sektörünün gelişimi ve doğal afetlerin sektöre etkileri, afetlerin dağılımı ve hasar oranlarıyla ekonomiye etkileri sunumunu videolar ve sosyal medyada çıkan esprili mesajlardan örnekler vererek öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

Oturumun ikinci bölümünde kürsüye gelen SAB Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Yıldız Yenigün bu oturumla ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra konuşmacıları kürsüye davet etti. İkinci oturumu yönetmek üzere Marmara Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigorta Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kabataş kürsüye gelerek bölüm öğrencilerinin sektörün ihtiyaçlarına yönelik yetiştirilmesi, onların geleceklerine ışık tutup yön verecek konuşmacılara teşekkür etti.

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin İstanbul’un mekansal gelişimi ve doğal afetlere değinerek yerleşim ve yapılaşma bozukluklarına dikkat çekti, şehrin doğal afetlere hazırlık kısmındaki hataları anlattı. dere yataklarına iskan verilmesinin ve akarsuların denize ulaşma yollarının kapatılmasının sellerin yıkıcı etkisini nasıl arttırdığına dair örneklemelerde bulundu.

HDI Sigorta Yangın, Mühendislik, Kaza ve Sağlık Sigortaları Risk Mühendisi Grup Müdürü Akyol, finansal risklerin incelenmesi ve araştırılmasına dair yaşanmış örnekler üzerinden sunum yaparak ,sigorta teminat kabul ve red süreçlerini, öğrencilerin sektörel çeşitliliğe yönelik bilgi havuzundan yararlanmaları gerekliliğini gemi inşaat mühendisliğinden kimya ve siber mühendisliklerine kadar geniş bir yelpazede bilgi sahibi olunarak teminat aşamasının gerçekleştirildiğini paylaştı.

SAB Başkanı Reşit Çakas “Türkiye’de Sigorta Sektöründe Acentenin Yeri ve Önemi” başlıklı konuşmasında acentelik mesleğini ve öğrencilerin bu mesleği seçmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek acentelerin sektördeki payına, sorunlarına dair bilgileri paylaştı. Bölüm öğrencilerinin istihdamına eğitimine verdiği önemin altını çizdi. Soru cevap bölümü ardından plaket töreni gerçekleştirildi ve öğrencilerin sahneye gelerek konuşmacılarla toplu resim çekildi.

28 Mart 2019

İlgili Haberler

Yazarlar