SAİK Başkanı ve Halk Sigorta Genel Müdürü, Kaçkar TV’nin konuğu oldu

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan ve SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Başkanı Levent Korkut, Kaçkar TV'de katıldıkları programda önemli açıklamalarda bulundu.

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan ve SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Başkanı Levent Korkut 12 Mart 2019 tarihinde Karadeniz bölgesi ve çevresinde yayın yapan Kaçkar TV’deki Sigorta Günlüğü programına katıldı.

Tüm Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İbrahim Sertel tarafından hazırlanan ve sunulan programda konuşan SAİK Başkanı Levent Korkut’un açıklamalarından satır başlıkları şöyle:

“Yasalarındaki yetkilerinin dışına taşarak sigorta satışları yapan brokerler ile ilgili mücadelemiz devam edecek. Brokerler müşterinin temsilcisi olduğu için, komisyonunu da müşterisinden almalı, tahsilatı da müşterisinden Broker tahsil etmeli. Trafik Sigortası, DASK gibi zorunlu sigortaları Brokerler satmamalı. Bazı Brokerlerin kendilerinden trafik, kasko poliçeleri alan müşterilere haksız rekabet kapsamında promosyon olarak komisyonlardan geri iade yapılması engellenmeli. SAİK’in denetim kapsamı genişletilerek tüm aracıları kapsayacak şekilde Sigorta Aracıları İcra Komitesi olarak değiştirilmeli.”

“Araç sigortalarındaki istimal kodu ile oynayarak yapılan şu istimallerin 24 Aralık’tan itibaren önüne geçtik. Beraberinde sıfır araçlarda girilen YK plakalarının poliçe üretildikten sonraki bir ay içinde acenteye yük olmadan, Sigorta Şirketleri tarafından EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) üzerinde alınacak verilerle ilgili plaka güncellemesinin yapılması ile olası su istimallerin önüne geçilmesi sağlandı.”

“Yine EGM ile ortak çalışma yapılarak, trafik poliçesi olmayan yaklaşık üç milyon civarındaki araca uyarı gönderilmesi sağlanacak. Böylece bu araçlar poliçe yaptırdıklarında Sektöre girecek yaklaşık üç milyar Türk Lirası civarında üretim, dolasıyla acentelere yaklaşık üç yüz milyon lira civarında komisyon sağlanması hedeflenmektedir.”

“Bankaların kredi bağlantılı araç sigortalarında zorlayıcı, baskıcı yöntemlerle sigorta poliçesinin kendisinden yapılmasının önüne geçilmesi için Kamu üst yönetimi nezdinde de yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bankalar sigortacılık yapmalı ama diğer tüm Aracılarla eşit şartlarda ve kanunlara, yönetmeliklere uygun çalışmalı.

“SAİK yedi asil, yedi yedek üyeden oluşmakta. Acentelerin konu ve sorunlarına tek başına yetişmesi mümkün değil. SAİK olarak hedefimiz delegelerden oluşan Sektör Meclisi ve Meclis Üyesi olmayan toplamda üç yüz on dokuz İl Delegesinin daha efektif çalışmasını sağlamaktır. Bu amaçla da SAİK asil ve yedek üyelerinin ülkemizdeki farklı bölgesel bazda sorumlu olmasını, beraberinde İl Delegelerinin de seçildikleri kendi illerinden acente temsilcisi olarak bölge sorumlularına, SAİK’e sorunları, çözümleri, önerilerini aktarmaları amacındayız. İl delegelerin aidiyet ve temsilci oldukları duygusunu güçlendirmek ve bir olduğumuzu göstermek adına her birine kartvizit ve TOBB Rozeti yaptırıldı. Planlanan geniş katılımlı Sigorta Kurultayında kendilerine takdim edilecek.”

Korkut’tan sonra söz alan Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan’da yeni sigorta ürünü Alacak Sigortaları ve Devlet Destekli Alacak Sigortaları Havuzu, ürünün detayları hakkında bilgi aktardı. Karan konuşmasında acentelerin sigorta şirketlerinin en önemli üretim kaynağı olduğunu da vurgulayarak, şirket olarak acentelerin yanında olduğu belirtti.

14 Mart 2019

İlgili Haberler

Yazarlar