Oğul Doğa Gökşin

SAİK, bu sefer Paris’te: Acentelerin tüm Avrupa’da ortak sıkıntıları var…

TOBB SAİK, Paris’te düzenlenen BIPAR (Avrupa Sigorta Aracıları Federasyonu) toplantısına katıldı. Toplantıda sigorta aracılarının sıkıntıları konusunda paylaşımlarda bulunuldu. Özellikle tüm Avrupa'da usulsüz ve kanuna aykırı şekilde sigorta satışı yaptığı belirtilen yapıların, acentelerin ortak sıkıntısı olduğu ortaya çıktı. Elektronik para ödeme kuruluşlarının ve mobil telefon operatörlerinin sigorta sektörüne girişi, başta Yunanistan gibi birçok ülkede sigorta aracıları için haksız rekabet gibi sıkıntılar yarattığı vurgulandı.

Bir süredir yurt içindeki gezileriyle acentelerin sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin toplantılara katılan TOBB SAİK yönetimi bu sefer, Paris’te çalışmalarına devam etti. Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen BIPAR (Avrupa Sigorta Aracıları Federasyonu) toplantısı, 30 Ocak akşamı verilen açılış yemeğinden sonra 31 Ocak Perşembe günü yoğun bir gündem içinde çalışmalarla devam etti. 1 Şubat Cuma öğleni itibarıyla 2019 yılı toplantısı sona erdi. Farklı konu başlıklarında önceden belirlenen programlar çerçevesinde farklı ülkelerden konuşmacılar sunumlarını yaptı. Konuşmacılar hem Avrupa Birliği (AB) genelinde hem de kendi ülkelerindeki sektörel konu ve sıkıntılarla ilgili görüşlerini paylaştı.

Toplantıdaki ana gündem maddeleri, yapılan sunum ve konuşmalar özetle şöyle:

  • Bu yıl ki toplantının iki ana gündem maddesi Brexit (İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma durumu) ve brokerlik konuları oldu.
  • Brexit konusu Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerdeki sigortacıların ana endişe konusu olmuş durumda. Ayrılmanın gerçekleşme ihtimaline karşı farklı çözüm önerileri üzerinde ayrıntılı değerlendirmeler ve konuşmalar yapıldı.
  • Birliğe üye Avrupa ülkeleri temsilcileri, sektörde 2008 yılından bu yana olumsuzluklar olduğunu belirtip sıkıntılarını anlattı. Aynı konuşmacılar 2018 yılının da sektörel olarak iyi geçmediğini belirtti.
  • Avrupa Birliği Sigortacılık Komisyonu’nun (IDD) yakın zamanda farklı uygulamalar değişiklikler yaptığı ortaya kondu. Yapılan değişiklerden Hollanda temsilcileri hariç diğer temsilcilerin memnun olmadığı belirtildi. Yapılan değişikliklerin acentelerin lehine ve brokerlerin aleyhine olması, Hollandalı temsilcileri memnun ettiği vurgulandı.
  • Yapılan bazı düzenlemeler sonrasında sorumluluk sigortalarında tespit edilen açıklar ve şüphelerin aşılması gerektiği konuşuldu.
  • Sektörel satışlarda oluşan alternatif yaklaşımlar genelde rahatsızlıklara yol açtı. Faturamatik benzeri yapılar ve büyük bir mobil telefon servis operatörü şirketinin Avrupa genelinde sektöre girişi ve çalışmaları başta Yunanistan olmak üzere birçok ülkede sıkıntılara yol açtığı konuşmalarda belirtildi.
  • Bir acente tahsil edilemeyen primlerden sorumluluğu olmadığına dair dava açmış ve kazanmış. Bu nedenle acentelerin üzerinde ki tahsilat sorumluluğunun kaldırılmasına yönelik uygulamalar başlatılmış.
  • Son oturumlarda farklı yasal değişiklikler üzerine bilgilendirme ve konuşmalar yapıldı.

Avrupa’da faaliyet gösteren tüm sigorta aracılarının en büyük yapısı olan BIPAR’ın toplantısına Türkiye’deki aracıları temsil etmek üzere sadece SAİK Başkanı Levent Korkut ve TOBB Sigortacılık Müdürlüğü yetkilisi Mehmet Ali Yurtsever katılım gösterdi.

Faturamatik hakkında usulsüz sigorta satışı yaptığı iddiasıyla suç duyurusu

4 Şubat 2019

İlgili Haberler

Yazarlar