SAİK ve Sektör Meclisi’nde yapılanma

TOBB SAİK, acentelerin sorunlarına daha hızlı ulaşmak, gelen önerilere çözüm yolları geliştirmek için Türkiye’nin 7 bölgesinde yedek komite üyelerini görevlendirdi. Ayrıca asil ve yedek üyelerinin dışında geriye kalan 24 Sektör Meclisi üyesini de sigorta acenteliği mesleğinin gelişimini sağlamak için kurulan 6 komisyona atadı.

TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) çalışmalarına mart ayında yoğun olarak devam etti. Yapılan toplantı ve görüşmeler dışında, panel ve kongrelere de katılan TOBB SAİK yönetimi, ayrıca acentelerin sorunlarına daha hızlı ulaşmak, çözüm yolları geliştirmek için yedek komite üyelerini Türkiye’nin 7 bölgesinde görevlendirdi ve mesleki konularla ilgilenecek 6 tane de komisyon kurdu. 

Bu yeni yapılanmalarla ilgili görüşlerini sorduğumuz TOBB SAİK Üyesi Özgür Yılmaz şu değerlendirmelerde bulundu: “16 bine yakın acente ve sektörel konularla ilgili çalışmalara sadece 7 kişi ile yetişmek mümkün değil. Ayrıca acentelerin sorunları oldukça kapsamlı. Ülkemiz, sektörel sorunlar anlamında 7 bölgeye sahip ve her biri bizim için çok önemli. Öncelikle İcra Komitesi asil ve yedek üyelerini birer bölgeden sorumlu kıldık. Böylece farklılıklar gösteren bölgesel talep ve sorunlarla daha hızlı ve etkin bir şekilde ilgilenilmesini amaçladık. 40 kişiden oluşan Sektör Meclisi’nde Komite asil ve yedek üyeleri dışında kalan yirmi dört üyesinin SAİK çalışmalarına destek amaçlı verimli çalışmalarını sağlamak istiyoruz. Bu nedenle de SAİK asil ve yedek üyelerin dışında kalan 24 meclis üyemizi önemli bulduğumuz altı ayrı konu ile ilgili çalışmak üzere kurulan komisyonlara atadık.”

SAİK’İN MART ÇALIŞMALARI

6 Mart’ta KOTO (Kocaeli Ticaret Odası) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve üst düzey kamu yöneticileri de katıldı. Bu toplantıda KOTO Başkanı ve SAİK Üyesi Necmi Bulut, Bakan Albayrak ile yaptığı görüşmede mesleki sorunları ve çözüm önerilerini aktardı.

SAİK Başkanı 12 Mart’ta Karadeniz bölgesi ve çevresinde yayın yapan Kaçkar TV’deki Sigorta Günlüğü programına katıldı. Tüm Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İbrahim Sertel tarafından sunulan programa Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan da katıldı. 

Ardından SAİK, aylık olağan toplantısını 14 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirdi. Toplantıya Komite Üyeleri ile TOBB Sigortacılık Müdürlüğü yetkilileri de katıldı. Yetkileri olmadığı halde internet sayfaları üzerinden “sigorta teklif ve poliçe alımına aracılık işlemleri yaptığı” tespit edilen iki internet sitesiyle ilgili, Hazine yöneticileri ve Sigortacılık Müdürlüğü yetkililerine iletilmek suretiyle inceleme başlatıldı.

OYDER’in (Otomobil Yatırımcıları Derneği) 21 Mart’ta İstanbul’da düzenlediği Otomotiv Perakendeciliğinde Dijital Dünya Kongre’sine katılan SAİK Başkanı Korkut, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ile birebir görüşme yaptı ve nisan ayında yapılması planlanan Büyük Sigorta Kurultayı’na dair istişare imkanı buldu. Hemen ertesi gün SAİK Yönetimi olağanüstü gündemle kendi toplantısını düzenleyip Büyük Sigorta Kurultayı ile ilgili hazırlıklara girişti.

SAİK Yönetimi 22 Mart’ta ilk olarak TSEV yöneticileri ile bir araya geldi. TSEV Müdürü Mehmet Kalkavan’ın da katıldığı toplantının gündeminde, acentelere yönelik eğitim modülleri oluşturulması yer aldı. SAİK, aynı gün bir diğer toplantısını SEGEM (Sigortacılık Eğitim Merkezi) Müdürü Armağan Esen Koç ve SEGEM Yöneticileri ile gerçekleştirdi ve acenteler adına kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacak yeni eğitim önerilerinde bulunuldu. Ayrıca SEGEM’in Devlet Destekli Alacak Sigorta Havuzu yönetmeliği doğrultusunda verilecek eğitimler için hazırlıklarını tamamladığı öğrenildi.

DASK’TA OTOMATİK YENİLEME GELİYOR

Komite Üyeleri, DASK (Doğal Afetler Sigorta Kurumu) yöneticileri ile 22 Mart’ta bir toplantı gerçekleştirdi. DASK Direktörü İsmet Güngör, DASK Genel Sekreteri Serpil Öztürk, DASK Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Türkmen’in katıldığı toplantıda DASK’ın 2020’de geçmeyi planladığı tarife ve sistemsel düzenlemeler konuşuldu. Buna göre, farklı bir risk ve fiyatlandırma tablosu hazırlanırken teminat artışları da planlanıyor. Yeni sistemle beraber indirimler dışında, riske ve yapı tarzına göre sürprimler, acente komisyonlarında da yeni düzenlemeler olacak. Yeni sistemin en önemli konulardan birinin de 2020 yılından itibaren başlatılması planlanan “Otomatik Yenileme Sistemi” olduğu öğrenildi.

9 Nisan 2019

İlgili Haberler

Yazarlar