Siber riskler doğru analiz edilmeli

Siber güvenlik teminatıyla ilgili güncel çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, siber risklerin doğru analizinin ve bu risklere doğru teminatın tasarlanmasının, hem sigortalı hem de sigortacı için en önemli unsur olduğunu kaydetti.

Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte şirketlerin dijitalleşmesi, bağlı alanlarda da daha önce öngörülmeyen risklerle karşılaşmaları sonucunu doğuruyor. Sigorta sektörü de yeni gelişen bu risk faktörünü daha iyi tanımlamak için çalışmalar yürütürken, bir yandan da geliştirilen çeşitli ürünlerle siber riskleri teminat altına almaya devam ediyor.
Siber riskler hakkında açıklamalarda bulunan VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, şunları söyledi:  “Yapılan bir çalışma, Almanya’da kurulu şirketlerin %40’ının geçtiğimiz iki yıl içerisinde siber suçlardan etkilendiğini gösteriyor. Bununla birlikte, uluslararası sigorta ve reasürans şirketleri siber güvenlik teminatları konusunda ürün geliştirme çalışmalarına devam ediyor.
Buna rağmen, özellikle Kıta Avrupası’nda faaliyet gösteren şirketlerin yaklaşık onda biri bu teminatı müşterilerine sağlayabiliyor. Nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) ile internet ortamına bağlanan her yeni şirket envanteri, şirketin bu tip bir zararla karşılaşma ihtimalini artırıyor. Buna karşın,  dünya genelinde bir ortalama siber güvenlik hasarı 3.8 milyon dolar zarar meydana getirirken, siber teminatı 2 milyar dolar civarında bir prim üretimi sağlıyor ve bu primin %90’ı ABD içinde üretiliyor.”
Siber risklerin doğru analizinin ve doğru teminatın tasarlanmasının, hem sigortalı hem de sigortacı için en önemli unsur olduğunu ifade eden Maximilian Stahl, “Türkiye’de siber güvenlik teminatı holdingler tarafından talep görüyor. Holding iştiraki şirketlerin poliçelerinde, ana teminat paketine eklenecek siber güvenlik teminatı ile ilgili gelişmeler görüyoruz” dedi.
VHV Reasürans olarak, siber güvenlik teminatıyla ilgili güncel çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten Stahl, sözlerine şöyle devam etti: “Bu amaçla, VHV Reasürans Mühendislik Sigortaları Müdürümüz Ali Arısoy, Uluslararası Mühendislik Sigortaları Birliği (IMIA) tarafından organize edilen siber riskler çalışma grubunda bulunuyor. Bu çalışma grubunda, her iki sektörden temsilcilerle, risk faktörleri analiz edilerek uygun teminat çeşitleri üzerinde çalışmalara gerçekleştiriliyor. Burada yapılan çalışmaların sonucu olarak, uluslararası sigorta ve reasürans marketine kaynak niteliğinde bir makale hazırlandı ve geçtiğimiz ekim ayında Katar’da gerçekleştirilen konferansta sektör temsilcileri ile paylaşıldı. Bu sürece paralel olarak, Alman Sigorta Birliği ile de siber güvenlik alanındaki gelişmeleri de Almanya merkez ofisimizle birlikte takip ediyoruz. Önümüzdeki günlerde Alman Sigorta Birliği tarafından yayınlanması planlanan yeni bir teminat paketi ile Alman pazarına siber riskler için yeni bir ürün önerisi sunulmuş olacak. Bizler de bu ürünün Alman piyasasındaki sürecini yakından izleyip, Türkiye’deki uygulanabilirliği konusundaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ALMAN PAZARINA SİBER RİSKLER İÇİN YENİ BİR ÜRÜN ÖNERİSİ SUNULACAK. BİZ DE BU ÜRÜNÜ YAKINDAN İZLEYİP, TÜRKİYE’DE UYGULANABILIRLIĞI KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ.”

15 Mayıs 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar