“Siber savaşlar 2018’de başlayacak”

Willis Towers Watson'ın Küresel Siber Risk Müdürü Anthony Dagostino, fidye yazılımları ve kişisel verilerin çalınmasıyla geçen bu yılın ardından siber saldırıların daha politik hale geleceğini savunarak “Ülke liderleri fon artırmaya yardımcı olmak için fidye yazılımları gibi saldırıları kullanmaya başlayacak ve bu daha çok siber savaşı finanse edecek" dedi.

2017 yılında siber saldırılar genel olarak göz önündeki kurum ve organizasyonlara yönelik gerçekleşti. NotPetya ile WannaCry gibi fidye yazılımları, Equifax gibi toplu kimlik hırsızlığı siber saldırı deyince ilk akla gelenler arasında yer alıyor. Game of Thrones gibi dizilere yapılan saldırılar ve senaryonun ve yayınlanmamış bölümlerinin çalınmış olması önemli hasar yaratan bir diğer saldırı oldu. Benzer saldırılar, hem gündemde uzun süre yer alırken hem de siber güvenliğin önemine dikkati çekti.

ABD’nin ulusal güvenlik dairesi NSA de hacker saldırılarından nasibini aldı. Shadow Brokers isimli hacker grubu NSA’den çaldıkları bilgileri ifşa etti. Wikileaks de ABD’nin merkezi istihbarat teşkilatı CIA’den sızdırdığı yaklaşık 8 bin belgeyi yayımladı. Son olarak Uber’e yapılan saldırıda müşterilerinin kimlik bilgilerinin çalındığı ortaya çıkmıştı.

Business Insurance’da yer alan habere göre, bu saldırılardan doğan veri ihlallerinin bir süre “uyku”da kalabileceği, ama bir gün ekonomik tehdidin ortaya çıkabileceği belirtiliyor. 2017 fidye yazılımları ve veri ihlalleriyle geçerken 2018’de siber saldırılarında daha politik olacağı iddia ediliyor. Siber uzmanlar 2018’in siber savaş yılı olmasından kaygılandıklarını söyledi.

Willis Towers Watson’ın Küresel Siber Risk Müdürü Anthony Dagostino, 2018’de devletlerin ortaya çıkan siber risklerde ön plana çıkacağını savundu. Dagostino “Küresel yasa koyuculardan ve siber güvenlik şirketlerinden duyduğumuza göre, ülke liderleri fon artırmaya yardımcı olmak için fidye yazılımları gibi saldırıları kullanmaya başlayacak ve bu daha çok siber savaşı finanse edecek” dedi.

6 Aralık 2017

İlgili Haberler

Yazarlar