“Siber sigorta, Vahşi Batı’ya benziyor”

Hacker saldırıları ve fidye yazılımlarının yarattığı hasarın ardından siber sigortanın öneminin artmasına karşın sektörde “kaos” yaşandığı savunuldu. Küresel boyutta siber sigorta piyasası “Vahşi Batı”ya benzetilirken poliçeler için hiçbir kriterin bulunmadığı, hem alıcıların hem satıcıların yanlış yaptığı dile getirildi.

ABD merkezli uluslararası güvenlik yazılımı geliştiricisi SentinelOne’da güvenlik stratejisti olarak görevine devam eden Jeremiah Grossman, “Yüzlerce siber sigorta poliçesi okudum. Hepsi birbirinden farklı” dedi.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, “Standartlar yok. Orada vahşi bir batı var” eleştirisinde bulunan siber risk uzmanı “Çoğu konut poliçesinde, yangın sigortasının yerine siber sigortayı koymuşlar” dedi. Ayrıca yanlış kişilerin siber sigorta alıp sattığını da sözlerine ekledi.

“ŞİRKETLERİN %54’ÜNÜN SİBER SALDIRIYA KARŞI PLANI YOK”

Denetim ve danışmanlık şirketi PwC, Bilgi Güvenliğinin Küresel Durumu başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıklamıştı. Sonuçlar, şirketlerin siber güvenlik konusunda yeterli bilince sahip olmadığını gösteriyor. Anket şirketlerinin %44’nün, bilgi güvenliğine yönelik herhangi bir stratejiye sahip olmadığını ortaya koymuştu. Ankete katılan şirketlerin %54’ünde ise siber saldırı sırasında ne yapılacağı henüz programlanmamış.

 ŞİRKETLER SİBER RİSKİN FARKINDA AMA SİGORTAYA BÜTÇE YOK

 

7 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar