“Siber sigorta, Vahşi Batı’ya benziyor”

Hacker saldırıları ve fidye yazılımlarının yarattığı hasarın ardından siber sigortanın öneminin artmasına karşın sektörde “kaos” yaşandığı savunuldu. Küresel boyutta siber sigorta piyasası “Vahşi Batı”ya benzetilirken poliçeler için hiçbir kriterin bulunmadığı, hem alıcıların hem satıcıların yanlış yaptığı dile getirildi.

ABD merkezli uluslararası güvenlik yazılımı geliştiricisi SentinelOne’da güvenlik stratejisti olarak görevine devam eden Jeremiah Grossman, “Yüzlerce siber sigorta poliçesi okudum. Hepsi birbirinden farklı” dedi.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, “Standartlar yok. Orada vahşi bir batı var” eleştirisinde bulunan siber risk uzmanı “Çoğu konut poliçesinde, yangın sigortasının yerine siber sigortayı koymuşlar” dedi. Ayrıca yanlış kişilerin siber sigorta alıp sattığını da sözlerine ekledi.

“ŞİRKETLERİN %54’ÜNÜN SİBER SALDIRIYA KARŞI PLANI YOK”

Denetim ve danışmanlık şirketi PwC, Bilgi Güvenliğinin Küresel Durumu başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıklamıştı. Sonuçlar, şirketlerin siber güvenlik konusunda yeterli bilince sahip olmadığını gösteriyor. Anket şirketlerinin %44’nün, bilgi güvenliğine yönelik herhangi bir stratejiye sahip olmadığını ortaya koymuştu. Ankete katılan şirketlerin %54’ünde ise siber saldırı sırasında ne yapılacağı henüz programlanmamış.

 ŞİRKETLER SİBER RİSKİN FARKINDA AMA SİGORTAYA BÜTÇE YOK

 

7 Kasım 2017

İlgili Haberler

Yazarlar