Oğul Doğa Gökşin

En çok sigorta ihtiyacı, yenilenebilir enerji sektöründe

İsviçre’nin reasürans devi Swiss Re “Ticari Sigorta: Güvence kapsamını genişleten yenilikler” başlıklı yeni Sigma raporunu yayımladı. 2017’nin 5’inci Sigma raporunda, yenilenebilir enerji endüstrisi, yenilikçi sigorta ürünlerine en çok ihtiyaç duyan ticari sektör olarak nitelendirildi.

Raporda, son yıllarda hızlı bir teknolojik ilerleme ve birçok ülkedeki politika teşvikleriyle sektörün hızla büyüdüğü ve gelecekteki altyapı yatırımlarının büyük kısmını oluşturacağı belirtildi.

Yenilenebilir enerjinin genel olarak hava durumuna bağlı olduğu belirtilirken “Rüzgar, güneş ve hidroelektrik enerjisi gibi temel yenilenebilir enerji kaynaklarının kritik anlamda havaya bağlıdır” ifadesi yer aldı.

İklim değişikliği ile birlikte bu alandaki kimi risklerin şiddetlenebileceği savunuldu. Bu riskli alanlar şöyle sıralandı:

  • Rüzgar enerjisi başarılı bir sicile sahip olgun bir teknolojidir. Ancak rüzgâr gülü çiftlikleri dalgalanan hava akımlarına karşı savunmasızdır.,
  • İşletmeler, birim alan başına güneşten gelen yetersiz enerji sebebiyle maliyetlerini karşılamak, gelir hedeflerine ulaşmak için mücadele ediyor.
  • Hidroelektrik santrali işletmecileri, yetersizlikle karşı karşıya kaldıklarında gelir kaybına neden olabilirler. Kuraklık dönemlerinde su seviyeleri buharlaşarak azalabilir.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız

11 Ekim 2017

İlgili Haberler

Yazarlar