‘Sigorta farkındalığını artırmayı önemsiyoruz’

TSEV Müdürü Mehmet Kalkavan, vakfın sektöre sunduğu eğitimlerin yanı sıra, toplumda sigorta farkındalığını artırmak için de çeşitli çalışmalarda bulunduğunu kaydetti. ‘Kadrajımda Sigorta’ yarışmasıyla sigortaya karşı ilgi ve merak uyandırmayı hedeflediklerini söyleyen Kalkavan, yine aynı amaçla sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullandıklarını belirtti.

TSEV Müdürü Mehmet Kalkavan, vakıf açısından 2018 senesini değerlendirdi ve 2019’a dair hedeflerini paylaştı. 

TSEV için 2018 nasıl geçti?

2018 bizim için verimli ve güzel bir yıldı. Vakfımız sigortacılık alanında çok kıdemliden yeni başlayana kadar geniş bir kesime eğitimler sunuyor. Eğitimlerimizi kategorize ederken kişilerin tecrübesi ve teknik bilgisine göre ayırarak hedef kitlelere kolay ulaşılmasını sağlıyoruz ve herkesin eğitim ihtiyacına cevap veriyoruz.

Sigortacılık alanına henüz dahil olanlar için Yeni Başlayanlar için Sigortacılığa Giriş Programı’mız var. Burada kişilerin sigorta terimlerine aşina olmasını; sigortacılık ve sigorta hukukunda asgari bilgiye sahip olarak sigorta branşlarını tanımalarını, neyi nerede bulacaklarını bilmelerini amaçlıyoruz. En az 1 yıl deneyimliler içinse vakfımızın en köklü programı olan ve bu yıl 36. dönemini gerçekleştirmekte olduğumuz Temel Sigortacılık Eğitim Programı’nı sunuyoruz. Yaklaşık 9 ay süren ve iki yarıyıldan oluşan programda kişiler ilk yarıyılda tecrübelerini teorik bilgilerle pekiştirirken; ikinci yarıyılda ise branş bazında uzmanlaşıyor.

İlgili branşta 5 yıl ve üzeri deneyim sahibi olanlarla Temel Sigortacılık’ın ilgili branşından mezun olanların katılabileceği İleri Düzey Eğitim programlarımızda ise tecrübeli kişiler branş bazında pratikler eşliğinde tecrübelerini kullanabiliyor.

Son olarak herkesin katılabileceği Kısa Süreli Eğitim Programlarımızı da her ay 10-15 tane farklı branşta 1 ila 3 gün arasında değişen sürelerde sunuyoruz.

2018’de tüm bu programlarınız içinde ne gibi yenilikler yaptınız? 

Kısa eğitimlerimizin yıllık planını yaparken çok özenli davrandık. Her çeyrekte her branştan en az 1 eğitim sunduk. Bu sayı ihtiyaca ve talebe göre bazen 3’e de çıkabildi. Daha sonra, dönem içinde gündemde kendine yer bulan konular ile sigorta şirketlerinden gelen talepler üzerine planımızda olmayan eğitimlere de yer verdik.

‘KATILIMCI GÖRÜŞLERİ ÇOK DEĞERLİ’

2018’de İleri Düzey Programlarımızın içeriklerini gözden geçirdik. Katılımcıların geri bildirimleri ve programlarda yaşanan zorlukları göz önünde bulundurarak eğitmenlerimizle toplantılar gerçekleştirdik. Temel Sigortacılık branşları için de aynı uygulamayla içerikleri revize ettik. Katılımcı görüşleri bizim için çok değerli; bu sebeple tüm eğitimlerimizde anket yapıyoruz. Bu anketlerde katılımcıların eğitmen, içerik ve diğer detayları değerlendirmesini bekliyoruz. Her eğitimden sonra anketleri titizlikle inceliyor; eğitmenlerimize de kendi çıkarımlarını yapmaları adına gönderiyoruz. 

Eğitimleriniz yalnızca sigortacılığı mı kapsıyor? 

Vakfımızın asıl amacı sigortacılık alanında teknik eğitim ihtiyacını karşılamak; bu sebeple teknik eğitimlerimizi zaten görevimiz olarak sektöre sunuyoruz. Bunun yanında, kişisel gelişim eğitimleri de sektörümüz için bir ihtiyaç. Eskiden de kişisel gelişim alanında eğitimler sunuyorduk ancak açılma oranı düşüktü; yılda en fazla iki üç kez gerçekleştirebiliyorduk. Bunun temel nedeni, kuvvetli tarafımızın teknik eğitimler olması; ancak biz diğer alanda da sektörün yanında olmak istiyoruz. Bu nedenle eğitim konularımızı çeşitlendirmeye ve farklılaştırmaya çalıştık. Gerekli ilgiyi toplayabilmek adına da 1 kişilik katılıma 1 kişilik ücretsiz kontenjan hediye etmeye başladık. Bu uygulamamızı şirketler de oldukça beğendi ve kişisel gelişim eğitimlerimizi açma oranımızı yükselttik. Aldığımız olumlu geri bildirimler doğrultusunda bunu 2019’da da sürdüreceğiz. 

‘Kadrajımda Sigorta’yı anlatabilir misiniz?

Kadrajımda Sigorta, ‘Sigorta Haftası’na anlamlı bir etkinlikle katılmak; ‘sigorta’ya olan ilgi ve merakı artırabilmek için düzenlediğimiz fotoğraf yarışmamız. Yarışmayla kişilerin ‘Sigorta nedir?’ sorusuna çektikleri fotoğraflar vasıtasıyla cevap vermelerini bekledik. Kadrajımda Sigorta için web sitesi kurduk; sigortanın nasıl konu edilebileceğini ayrıntılı bir şekilde örneklerle anlattık. Amacımız, fotoğraf üzerinden sigortayı anlatmaktı. Böylece yarışma vesilesiyle sigortayı düşündürdük. İlk kez düzenlememize rağmen ülkenin dört bir yanından toplam 827 fotoğraf yarışmaya katıldı. Derece ve jüri ödülü dahil 33 fotoğraf sergi için seçildi ve Sigorta Haftası boyunca Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sergilendi.

‘İNSANLARIN SİGORTAYI DÜŞÜNMESİNİ SAĞLADIK’

Bizim için önemli bir deneyimdi, çünkü hem insanlara ‘sigorta’yı düşündürdük hem de eğitim dışında önemli bir organizasyonun altından başarıyla kalktık. Bu vesileyle yarışmamıza sahip çıkan tüm sektöre tekrar teşekkür etmek isterim. 2019’da ikincisini düzenleyeceğiz, geçen yıldan farklı olarak, vakfımızın alt katındaki Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde gerçekleştireceğiz. Böylece gelenler sergimizi gezme fırsatı bulacak.

Vakıf olarak burs veriyor musunuz?

Temel Sigortacılık Eğitim Programı için, sigortacılık bölümlerinden yeni mezun olmuş ve belli şartları taşıyanlara ücretsiz eğitim alma fırsatı sunuyoruz. İlk kez 2017’de beş yeni mezuna bu bursu verdik; hatta 35. dönem birincimiz de yine burslu gençlerimiz arasından çıktı. Bu yıl da Sigorta Tatbikatçıları Derneği’nin desteğiyle bu sayıyı 7’ye çıkardık. Amacımız başarılı gençlerin aldıkları sigortacılık eğitimini burada da pekiştirmeleri ve sigorta şirketlerinde kendilerini istihdam ettirmek. 

2019’da TSEV farklı eğitim programları sunacak mı?

Bu konu üzerinde çalışmalarımız var. Sektörden bildirimlerle iş terimlerinin ele alınacağı bir Sigorta İngilizcesi programımız olacak. Henüz son şeklini vermedik ancak 15-20 saatten oluşan ve birkaç hafta sürecek bir program olacağını söyleyebilirim. Bunun yanında, Yeni Başlayanlar için Sigortacılığa Giriş programımıza modüler olarak bir iletişim dersi ekleme planımız var. 

‘SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SİGORTA KONUSUNDA MERAK UYANDIRIYORUZ’

TSEV olarak sosyal medyayı kullanma düzeyiniz nedir?
Sosyal medyanın kurumlar için günümüzde en önemli alanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Duyurmak istediğiniz şeyi en kısa zamanda doğru hedef kitleye ulaştırma konusunda çok etkili bir mecra. TSEV olarak, Facebook, LinkedIn, Twitter ve Instagram hesaplarımız mevcut. İnsanların sigortaya ilgisini çekmek; temel konularda ufak da olsa bilgilendirmek ve merak uyandırmak için sosyal medyayı kullanmaya oldukça özen gösteriyoruz. Branş bazında önemli bilgileri Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan görseller ve sorular eşliğinde yayımlayarak kişilerin ilgisini çekmeye ve ilgili linke tıklayarak bu konuda bilgilenmeleri için yazdığımız metinleri okumaya yönlendiriyoruz. Böylelikle insanların eksik bilgi nedeniyle mağdur olmasını mümkün mertebe önlemeye çalışıyoruz. Ayrıca Facebook üzerinden belirli aralıklarla sigorta konusunda sorular sorarak yarışmalar düzenliyoruz. Doğru bilenler arasından belli sayıda kişiye çekiliş yoluyla çeşitli küçük hediyeler veriyoruz.

24 Ocak 2019

İlgili Haberler

Yazarlar