“Kara gün dostuyuz; geçen yıl 23 milyar TL ödedik”

Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Can Akın Çağlar, Türkiye Adalet Akademisi tarafından düzenlenen sempozyumuna katıldı. Çağlar, "Biz sigortacılığı 'kara gün' dostu olarak tanımlamakta, hasar yaşandığında, risk gerçekleştiğinde vatandaşımızın yanında olmaktayız. Nitekim geçen yıl 23.4 milyar TL tazminat ödedik” dedi.

Türkiye Adalet Akademisi, Alman Türk Hukuk Akademisi, Türkiye Sigorta Birliği ve Postdam Üniversitesi işbirliği ile Türk Ticaret Kanunu 5. Yıl Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyuma Adalet Bakanı Yardımcısı Bilal Uçar, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Şükrü Saraç, Rekabet Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Mikail Özdemir, Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Can Akın Çağlar ve üst düzey yargı mensupları katıldı. Sempozyumun yarım günü sigortaya ayrıldı. Başkan Çağlar, “Yüce yargının taşıdığı en önemli işlev olan mağduriyetleri giderme fonksiyonunun sigorta sektörümüzün faaliyetleri ile de vücut bulduğunu memnuniyetle ifade etmek isterim. Nitekim geçen yıl 23.4 milyar TL tazminat ödedik” dedi.

Çağlar, “Biz sigortacılığı ‘kara gün’ dostu olarak tanımlamakta, hasar yaşandığında, risk gerçekleştiğinde vatandaşımızın yanında olmaktayız. Bu görevimizi ifa ederken de en büyük gayemiz hızlı, etkin ve en önemlisi hakkaniyetli bir şekilde vatandaşımızın mağduriyetini gidermek, zararları tazmin etmektir. Bu ulvi amaç çerçevesinde uzmanlık gerektiren spesifik konularda yargı ile karşılıklı işbirliğimiz davaların daha hızlı, adil bir şekilde sonuca ulaşması için fayda sağlayacaktır” dedi.

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar