Sigorta sektörüne sunduğumuz çözümlerle fark yaratıyoruz

VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, Türkiye’de yerleşik bir reasürans şirketi olarak yatırım yaptıkları günden bugüne istikrarlı bir şekilde büyüme başarısını gösterdiklerini belirterek, “Bu istikrarımızın en önemli kaynağı ise sektöre sunduğumuz çözümlerimiz” diye konuştu.

VHV Reasürans, Türk sigorta piyasasında sektöre sunduğu çözümleri ile fark yaratıyor. VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, Türkiye’ye yatırım yaptıkları günden bugüne dek, reasüransın temellerine odaklanarak sigorta sektörüne en iyi hizmeti sunmayı amaçladıklarını söyleyerek, “2018 yılında müşterilerimizin olası risklerine karşı toplamda yaklaşık 80 milyar lira tutarında teminat sağladık” dedi. Stahl, VHV Grubu’nun sermaye gücü ve yüz yıllık tecrübesi ile Mühendislik ve İnşaat, Ticari ve Sinai Yangın, Mimar ve Mühendis Mesleki Sorumluluk, Sanat Eserleri ve Enerji Sektör Risklerine karşı ihtiyari reasürans çözümleriyle hem sektörün gelişimine katkıda bulunduklarını hem de VHV Reasürans olarak istikrarlı bir şekilde büyüyerek kısa süre içinde sektörde önemli bir yere sahip olma başarısını gösterdiklerinin altını çizdi. 

‘MÜHENDİSLİK VE İNŞAAT ALANINDA ÇOK GÜÇLÜYÜZ’

2016 yılı Temmuz ayından bu yana Türkiye sigorta piyasasına ihtiyari reasürans desteği sunmaya başladıklarını hatırlatan VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, Almanya’daki ana şirket VHV Allgemeine’nin güçlü olduğu Mühendislik ve İnşaat çözümlerinde kısa sürede Türkiye’de de birçok önemli projeye reasürans desteği sağlama başarısı gösterdiklerine dikkat çekti. VHV Reasürans’ın “Mühendislik ve İnşaat Reasürans Kabulleri”nde bina inşaatından enerji santralleri ve boru hatları montaj risklerine kadar geniş bir yelpazede mühendislik alanında risk kabulü yaptığına işaret eden Maximilian Stahl, VHV Reasürans’ın yüz yıllık uzmanlık birikimiyle, bina, tünel, yol, stadyum, baraj, liman, havalimanı ve köprü inşaatları ile çeşitli tiplerde enerji santrali montajı ve çeşitli tiplerde fabrika montajı risklerinde farkını ortaya koyduğunu belirtti. 

‘SORUMLULUK BRANŞINA TALEP HIZLA ARTIYOR’

Mühendislik ve İnşaat çözümleri içinde söz konusu projelerde yer alan mimar ve mühendislere yönelik mesleki sorumluluk sigortası gibi inşaata bağlı sorumluluk sigortalarının VHV Reasürans’ın önemli bir büyüme alanı olduğunu kaydeden Stahl, sorumluluk sigortalarının Türk sigorta piyasasında ekonomik gelişmeye paralel olarak hızla ilgi görmeye başladığını ve VHV Reasürans olarak bu alanda hızla büyüdüklerini söyledi. Mimar ve mühendisler için sorumluluk sigortasının vazgeçilmez bir öncelik olması gerektiğini vurgulayan Stahl, bu ürünle mimar ve mühendislerin görevini gerektiği gibi yapmaması, mesleki faaliyetini yerine getirirken ihmalkar ya da kusurlu davranması sonucu müşterilerinin ve üçüncü tarafları uğrayacağı maddi ve bedeni zararlar nedeni ile ödemek zorunda kalacakları tazminatları da güvence altına aldıklarını ifade etti.

‘ENERJİ YATIRIMLARINDAKİ RİSKLER DE GÜVENCEDE’

İnşaat ve altyapı yatırımlarının yanında, Türkiye’de hızla büyüyen faaliyet alanlarından birinin de yenilenebilir enerji yartırımları olduğuna işaret eden Stahl; özellikle güneş enerji santrallerinin (GES) montaj ve operasyon dönemi riskleri için Mapfre Sigorta ile birlikte geliştirdikleri ürün ile kısa sürede pazar lideri olmayı başardıklarını söyledi. Stahl, güneş enerji santrallerinin yanında diğer tüm enerji santrallerinin inşaat, montaj ve operasyonel risklerinin VHV Reasürans teknik ekibinin uzmanlık alanında olduğunu da belirterek, “Enerji santrallerine sağladığımız reasürans kabullerimiz sadece GES’le sınırlı değil. Test ve bakım devreleri dahil olmak üzere hidroelektrik santraller, termik santraller, kombine çevrim santralleri, rüzgâr enerji santralleri, jeotermal enerji santralleri, biyoenerji santralleri ile elektrik ve doğal gaz iletim dağıtım hatlarının da risklerini güvence altına alıyoruz” şeklinde konuştu. 

‘SINAİ VE TİCARİ YANGIN RİSKLERİNDE ARANAN ŞİRKETİZ’

Son zamanlarda ticari işletmelerde yangınların arttığına ve önemli ekonomik kayıplar yaşandığına dikkat çeken Maximilan Stahl, sınai ve ticari yangın risklerinde iş ortaklarına ihtiyari reasürans desteği sunduklarını belirtti. Bu alanda faaliyete başladıkları günden bugüne verdikleri destekle sektörde ilk akla gelen reasürörlerden biri konumuna geldiklerini dile getiren Stahl, “Almanya’daki ana şirket VHV Allgemeine’nin sahip olduğu deneyimlerden de faydalanarak, bu alanda iş ortaklarımıza desteğimize ihtiyaç duydukları her boyuttaki işte hiçbir kısıt olmaksızın bize gelebileceklerini söylüyor ve ihtiyaçlarına çözüm sunabiliyoruz”dedi.

‘SANAT SİGORTALARINA ÖZEL ÇÖZÜMLERİMİZ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR’

VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, en çok talep gören ürünleri arasında yer alan sanat eseri sigortaları konusunda da özel çözümler sunduklarını hatırlattı. Sanat sigortaları branşında bulunan farklı risk türlerine özel teminat içerikleri sunan beş farklı sigorta ürünü çerçevesinde reasürans desteği sağladıklarına dikkat çeken Stahl; sanat riskleri kapsamında geliştirilen ürünlerle özel sanat eseri koleksiyonları, geçici ve kalıcı sanat sergileri, sanat galerileri ile müzelere teminat çözümleri sunduklarını belirtti. Sigortalanan eserler yanında; eserlerin bulunduğu adresler, adresler arası taşımalar esnasında veya eserlerin emanet olarak bulunduğu sergi, galeri ve müzelerde maruz kalabilecekleri tüm zararlara karşı koruma sağlandığını da ifade eden Stahl, son yıllarda Türkiye’de gerçekleştirilen sanat sergileri ve uluslararası sanat etkinliklerinin sayısındaki artışın yanı sıra, gerek iş dünyasının önde gelen isimlerinin gerekse de sanat eseri koleksiyonerlerinin bu alana giderek artan ilgisinin sigortaya olan talebi de aynı yönde artırdığını sözlerine ekledi.


16 Nisan 2019

İlgili Haberler

Yazarlar