Sigorta şirketlerine A’dan Z’ye organizasyon çözümleri sunuyoruz

Team Marketing & Events’in Ortakları Yosun Haktanır ve İlker Sırtıkırmızı, sadece bir organizasyon firması olmadıklarını, müşterilerine konsept sunduklarını belirterek, “Sigorta şirketinin içindeki bir departman nasılsa o şekilde çalışmayı ve görev almayı seviyoruz. Sigorta şirketlerinin bütün bir yıl boyunca yapacağı yurtiçi ve yurtdışı çeşitli organizasyonları, boyutları ve yerleri ne olursa olsun yapmaya hazırız” dedi.

16 yıldır özellikle finans ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren bir organizasyon firması olan Team Marketing & Events’in Kurucu Ortağı Yosun Haktanır, bundan böyle yeni ortağı İlker Sırtıkırmızı ile yoluna devam ediyor. Sigorta sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan, 27 yılını Mapfre Sigorta’ya vermiş İlker Sırtıkırmızı ile birlikte şirket, sigorta sektöründe yenilikçi işlere imza atmayı planlıyor. Team Events & Marketing ve gelecekteki planlarını Haktanır ve Sırtıkırmızı’dan dinlemek için buyurun:

Team Marketing & Events kaç yılında kuruldu? Organizasyon şirketi kurmak nereden aklınıza geldi? 

YH: 1995 yılında mezun olur olmaz bir organizasyon firmasında çalışmaya başladım. 7 sene çalışan olarak görev aldıktan sonra 2002 senesinde bir cesaretle kendi işimi yapabileceğime inandım ve organizasyon şirketi kurmaya karar verdim. Organizasyon işi doktorluk, sigortacılık gibi çok kuralları olmayan, biraz daha yoruma açık, herkesin kendi yorumunu katarak yapabildiği bir iş.

Organizasyonun büyüklüğüne göre kaç kişilik ekiplerle çalışıyorsunuz?

YH: Bizim ofisteki ekip mantığımız butik organizasyon firması olarak faaliyet göstermek. Bizde müşteri temsilcisi mantığı çok yoktur. Tabii ki müşterilerin temsilcileri var ama biz ekip olarak bütün işin içindeyizdir. Her müşteri hepimizindir. Herkes bu müşteriye kafa yorar, projeye katkı sağlar, organizasyonda çalışır. Organizasyonun büyüklüğüne göre ekipler 50-60 kişiye kadar da çıkabiliyor. Firmamızın adını da bu yüzden “Team ” koydum. İşimiz takım işi, biz takımı yöneten ekip olmayı tercih ediyoruz. Burada bizim en çok önemsediğimiz unsur ise takım oyuncularının mümkün oldukça fazla değişmemesi. Ne kadar birbirinizi uzun süre tanırsanız o kadar da iyi takım oyuncuları ortaya çıkıyor.

Bugüne gelene kadar daha çok hangi alanlarda işler yaptınız? 

YH: Kuruluşumuzdan bu yana daha çok bilişim sektöründe çalışmalar yaptık. Türkiye’de olan büyüklü küçüklü bir çok bilişim firması ile çalıştık. Organizasyon işinde uzmanlığa inanıyorum. Organizasyon bütün firmalara ve bireylere yapılan bir iş ama sektörü çok iyi tanırsanız ilk başarı oradan gelir. Sektörün dinamikleri, rakiplerin neler yaptıkları, sektörün içindeki insanların sizden nasıl bir beklenti içinde olduklarını biliyorsanız iş daha profesyonel oluyor. O yüzden ilk bildiğim bilişim sektöründen başladım. Çok büyük yerli ve global olan IT firmaları ile çalıştım. Sonrasında finans sektörü devreye girdi. Sigorta firmaları ile ilişkilerimiz ve işbirliklerimiz on yıldan beri devam ediyor. Birçok değişik sektörden müşterilerimiz var.

‘İKİ KİŞİ VE ÜSTÜ OLAN HER ORGANİZASYON BİZİM İŞİMİZ’

İşin mahiyeti, bütçesi v.s.’den çok iki kişi ve üstü olan bütün işler bizim için organizasyondur. Bizim önemsediğimiz başka bir konu ise A’dan Z’ye anahtar teslim dediğimiz hizmeti vermek. Organizasyonun dışında 2011 senesi itibarıyla pazarlama departmanımızı açtık. Bunun da en büyük sebebi özellikle global küçük ve orta ölçekli bilişim firmalarının genelde Türkiye’de pazarlama ekiplerinin olmaması. Global bilişim müşterilerimizden bazıları bizden pazarlama hizmetini de istediler. Biz de uzmanlığımızı kullanarak yıllık bütçe planları, sponsorlukları gibi pazarlama ekibi nasıl çalışırsa biz de o çalışmaları yapıyoruz. Pazarlama hizmetini bize outsource ediyorlar. Şu anda Team Marketing & Events’de, hem pazarlama hem de organizasyon hizmetlerini veriyoruz.

Yaptığınız işlerde sizin için ön planda olan ve olmazsa olmazınız nelerdir?

YH: Burada takımın en önemli parçası müşteri. Müşteri ile aranızda bir uyum olmazsa, ne istediğini bilmezse, size rahat çalışma alanı sağlamazsa bu işi yapmak hem çok keyifsiz, hem çok zor olur. Müşteri ne kadar size uyum sağlarsa siz de o kadar güzel iş çıkarırsınız. Benim olmazsa olmazım müşterimi sevmek ve inanmak. Böyle bir lüksüm var ve bunun için çok mutluyum. Sadece para kazanacağım diye değil, gerçekten inandığım müşteri, ürün ve inandığım insanlarla çalışıyorum. Bu yüzden de bütün müşterilerim ile çok uzun süredir çeşitli organizasyonlarda çalışıyorum. Müşteri ile sinerji olmazsa olmazım. 

Team Marketing & Events sadece Yosun Haktanır ile işleri yürüttü. Siz İlker Sırtıkırmızı sigorta sektöründe 27 yıllık bir tecrübeniz olmasına rağmen neden sektörde kalmayıp organizasyon firmasını tercih ettiniz?

İS: Üniversiteden mezun olduktan sonra sigorta şirketinde çalışmaya başladım. 27 yıldır tek bir sigorta şirketinde çeşitli kademelerde görev aldım. CV’m hiçbir zaman olmadı. İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği mezunuyum ama bana çok uygun bir meslek dalı değildi. Her zaman idealim mimar olmaktı. Ama baba mesleği bir şekilde beni sigortacılığın içine aldı. O zamanlar sigorta şirketlerine risk mühendisi almak çok popülerdi. Ben de ilk ve tek sigorta şirketimde risk mühendisi olarak o zamanki adıyla Genel Sigorta’da işe başladım. Ondan sonra birçok departmanda çalıştım. Son on yıl öncesine kadar teknik departmanlardaydım. Fakat o dönemki Genel Müdürüm Hulusi Taşkıran pazarlama, satış ve insan ilişkilerinde çok kuvvetli olduğumu söyleyerek “Senin pazarlama da yapıyor olmak gerekir” dedi. Çünkü  teknikte çalışıyor olmama rağmen acentelerle aram her zaman çok iyi oldu. Hatta üç-dört yıl teknik ve pazarlamayı aynı anda yürüttüm. Bunun sektörde tek olduğunu düşünüyorum. Daha sonra gelişen şartlarla tekniği tamamen bırakıp satış ve pazarlamaya döndüm. Son olarak satış, pazarlama, CRM ve Kurumsal İletişim’den sorumluydum. 27 yıllık sigortacılık hayatımın beni yorduğunu ve artık keyif aldığım işi yapmam gerektiğini gözlemledim. Evet çok ekmek yedim, güzel bir hayat yaşadım. Ama hiçbir zaman gönlümün istediği bir iş olmadı. Çalıştığım süre boyunca bütün departmanlarda işimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Fakat özellikle son dört-beş yıldır bunaldığım anlarda sığındığım bir iş kolu vardı. Beni çok mutlu eden, eğlendiren, çok keyif veren yer kurumsal iletişim bölümüydü. Özellikle son yıllarda bu işin önemi PR, reklam, iletişim olsun daha da yoğunlaşınca gerçekten çok keyif almaya başladığımı gördüm. Organizasyon anlamında hem çok yakın arkadaşım hem de firmam Mapfre’nin uzun yıllar organizasyonlarını yapan Yosun  ile olan son üç-dört toplantıda o dostluk ve sinerjiden dolayı çok güzel işler çıkarttık. Gerçekten sektöre örnek olan toplantılar yaptık. Dostluğumuzun yanı sıra Team ile Mapfre arasındaki sinerji ve ekiplerin kaynaşması ile beraber çok güzel işler çıktı. O ekiplerle güzel bir sinerji yaratılamaz ise o iş o kadar güzel çıkmaz. İşte bu nedenlerle . sigortacılığı bırakınca, Yosun’dan da gelen teklifle ortaklık yapmaya karar verdim. 2019 yılı itibarıyla da işbirliğine başladık. 

İlker Sırtıkırmızı’yı beraber çalışmaya nasıl ikna ettiniz? 

YH:  İlker, sigorta sektöründen ayrıldığı zaman kafasında böyle bir hayali olduğunu söyleyince ben çok heyecanlandım. İlker benim bilmediğim kurumsal tarafı ve sigortacılığı çok iyi biliyor. Benim her zaman önem verdiğim konu olan hizmet verdiğin sektörü tanıma prensibi ile yola çıktım. Ben nasıl bilişim ve finans sektörünü çok iyi tanıyorsam İlker de sigortacılığı ve sigorta sektörünü çok iyi tanıdığından ikimiz bir bütün olarak bilişim, finans ve sigorta sektörüne çok iyi hizmet verebileceğimizi düşündüm. İkimiz de bu yeni ortaklıktan dolayı çok heyecanlandık. İki aydır müşteri ziyaretlerini beraber yapıyoruz. Bu müşteri ziyaretleri bize çok keyif veriyor. Hedeflerimiz çok fazla. Biraz iddialı olacak ama sigorta sektöründeki herkese bir şekilde ulaşmayı ve dokunmayı planlıyoruz. İlker’in söylediği gibi Mapfre’de yaptığımız işlerle çok övündük. Çok güzel organizasyonlar yaptık. Ve sigorta sektöründeki firmalar için çok farklı kendilerine özel konseptte toplantılar yapmak istiyoruz. Dolayısı ile böyle bir birlikteliğe adım attık ve ben çok mutlu ve umutluyum önümüzdeki günler ve yapacağımız işler için. 

Bundan sonra nasıl bir ortaklık, çalışma hayatı sizleri bekliyor? Klasik bir organizasyon firması gibi yola devam mı edeceksiniz?

YH: Ben İlker’i durduramamaktan korkuyorum. İlker’in vizyonu ve yaratıcılığının sınırları yok. Ben nasıl frenleyip zapturapta alacağım diye şimdiden düşünüyorum. 

İS: Çok heyecanlıyım. Çok müşteri gezmek istiyorum. Her müşteriye gittiğimde ve o kapıdan çıktığımda kafam bir sürü fikirle doluyor. Onları hayata geçirmek istiyorum. Yosun her zaman olduğu gibi işin mutfağı ve gerçek patronu.  

Ben onun uzmanlık alanı detaylarını hiçbir şekilde bilemem. Ama işin bir parçasında olmak, yaratıcılık anlamında katkımın olması, özellikle sigorta sektöründe yeni müşterilerimizin olması beni gerçekten heyecanlandırıyor. 27 yıldır sadece bir sigorta şirketinde çalıştığımı söylemiştim. Diğer sigorta şirketlerinin nasıl bir sistemle çalıştığını bilmedim. Şimdi o kapılardan girince bambaşka dünyalar, bambaşka insan profilleri beni çok heyecanlandırıyor ve o şirketlere yapacağım çeşitli fikirler kafama üşüşüyor. Her görüşmeden çıktığımda bambaşka bir heyecanla çıkıyorum ve Yosun’u çok fazla fikirle neredeyse boğuyorum. İnşallah bu sinerjiden bu heyecandan çok güzel yaratıcı işler çıkacağını düşünüyorum. 

27 yıl aynı şirkette kafamı gömmüşüm ama sigorta sektöründe de çok güzel insan biriktirmişim. Şimdi onun meyvelerini toplayacağımızı düşünüyorum. Görüştüğümüz insanlardan çok güzel pozitif geri dönüşler alıyoruz. Ayrıca şu konuyu da belirtmek istiyorum: Evet bir sigortacılık geçmişim var. Sigorta konusunda gerek PR olsun, gerek reklam firmaları ile çalışmak olsun çok güzel işlere imza attım. Burası sadece bir organizasyon firması değil. Biz konsept yapıyoruz. İşi A’dan Z’ye müşteriye paket olarak sunuyoruz. 

Organizasyonlar sadece Türkiye ile sınırlı da değil. Sigorta şirketleri de artık globalleştiler ve toplantılarını yurtiçi ve yurtdışında da yapmak isteyebilirler. Biz yurtdışında da organizasyon yapabiliyoruz. Verilen brife göre brandinginden PR’a, PR’dan reklam bağlantısına, organizasyonuna yıllık paket olarak da hizmetlerimiz var. Organizasyonun türüne göre konseptin belirlenmesi, manifestosu, sloganı, kullanılacak olan görseller, iç/dış tüm iletişimi, PR, dijital, sosyal medya kullanımının yönetimi ve kurgulanması. Biz sadece oteli ayarladıktan sonra organizasyonu yapıp gitmiyoruz. Biz sigorta şirketindeki bir departman nasılsa o şekilde çalışmayı ve görev almayı seviyoruz. Biz o sigorta şirketinin bütün bir yıl boyunca yapacağı çeşitli organizasyonları, boyutları ve yerleri ne olursa olsun yapmaya hazırız. Yaptığımız işin ardından sigorta basınında yer almasına kadar müşteriye bir bütün olarak paket sunuyoruz.

‘YAPACAĞIMIZ İŞLERİN SINIRI YOK’

Team Marketing & Events olarak nerelerde olmak istiyorsunuz?
Yosun Haktanır:
Tabii ki bilişim ve finans uzmanlığımızın çatısı altında her türlü sektöre hizmet vermeyi planlıyoruz. Bugüne kadar hep sağlamcı tarafım ile butik işler yaptım. Tabii ki hedefimizde çok daha fazla büyümek var.
İlker Sırtıkırmızı: Ayrıca biz düğün organizasyonları da yapmak istiyoruz. Bugüne kadar hep kurumsal olan Team’in altında yeni bir departman açma planımız var, artık bireysel organizasyonlar da yapacağız. Bu özellikle benim çok istediğim bir taraf. Ama öncelikli olarak birlikte çalışma hayatında aynı tarafta çalışmayı deneyimleyelim, sonrasına bakacağız. Yelpazemiz çok geniş, konser bile organize edebiliriz. Yapacağımız işlerin sınırı yok. Hayatın bize getireceklerini memnuniyetle kabul ediyoruz.

14 Mart 2019

İlgili Haberler

Yazarlar