Sigorta şirketlerinin gündeminde IFRS 17

Aktüerler Derneği, sigorta şirketlerini yakından ilgilendiren aktüeryal analiz, bilgi teknolojileri ve muhasebe yaklaşımları bakımından önemli değişiklikler yaratacak olan IFRS 17 ile ilgili bir konferans düzenledi. Katılımın yoğun olduğu konferansta Aktüerler Derneği Başkanı Taylan Matkap, EY’nin IFRS 17 Global Lideri Kevin S. Griffith ve uluslararası finansal teknoloji şirketi FIS’ten Franck Penteng ile Romuald Salmon konuşma yaptılar.

Aktüerler Derneği, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek olan Uluslararası Finansal Raporlama Standardı (IFRS 17) ile ilgili bir konferans düzenledi. 200’ü aşkın katılımcının ağırlandığı konferansta açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Taylan Matkap; derneğin 2018 yılı çalışmaları ve 2019 yılı hedefleri ile ilgili bilgi verdi. Derneğin 2016 yılında Uluslararası Aktüerler Birliğine (IAA) tam üye olmasından sonraki gelişmeleri aktaran Matkap, hedeflerinin şu anda gözlemci üye olarak yer aldıkları Avrupa Aktüerler Birliği’ne (AAE) tam üyelik sürecinin öngörülen zamanda tamamlanması olduğunu iletti. 4-8 Haziran 2018 tarihleri arasında 103 farklı ülkeden, 2 bin 741 temsilcinin katılımıyla Berlin’de düzenlenen 31. Uluslararası Aktüerler Kongresi (ICA 2018) hakkında detaylı bilgi veren Matkap, 2030 yılında düzenlenecek Uluslararası kongrenin Türkiye’de yapılması için çalışmaları olduğunu kaydetti.

“Bir aktüer olarak karmaşık sistemlerin basit ve daha anlaşılır modellere indirgenerek analiz edilmesini önemsiyorum” diyerek UFRS 17’yi herkesin farklı açıkladığını belirten Matkap, konuyu açıklamak için Mesnevî-i Şerif’teki hikayeye başvuruyor: “Hintliler karanlık bir ahıra bir fil getirip halka göstermek istediler. Hayvanı görmek için kapkaranlık yere bir hayli adam toplandı. Fakat ahır o kadar karanlıktı ki gözle görmenin imkânı yoktu. Göz gözü görmeyecek kadar karanlık yerde file ellerini sürmeye başladılar. Birisi eline hortumunu geçirdi, ‘Fil bir oluğa benzer’ dedi. Başka birinin eline kulağı geçti, ‘Fil bir yelpazeye benziyor’ dedi. Bir başkasının eline ayağı geçmişti, dedi ki: ‘Fil bir direğe benzer.’ Bir başkası da sırtını ellemişti, ‘Fil bir taht gibidir’ dedi. Herkes neresini ellediyse, fili ona göre anlatmaya koyuldu: Birisi dal dedi, öteki elif. Ama hepsinin elinde bir mum olsaydı, sözlerinde aykırılık olmazdı. İşte o mum ‘Aktüerya’dır.”

13 Eylül’de Milli Reasürans’ta yapılan konferansın konuşmacıları arasında EY danışmanlık şirketinin IFRS 17 Global Lideri Kevin Griffith ve uluslararası finansal teknoloji şirketi FIS’ten Franck Penteng ile Romuald Salmon yer aldı. Konferansa, EY Danışmanlık şirketi IFRS 17 Global Lideri Kevin Griffith, “IFRS 17 ile ilgili dünyadaki güncel gelişmeler ve standardın sigorta şirketleri üzerindeki etkileri” konulu konuşması ile katılır iken sigortacılık sektörüne hizmet veren en büyük global yazılım şirketlerinden biri olan FIS firması adına Franck Penteng ve Romuald Salmon IFRS 17’ ye dair yazılım çözümlerine dair bir sunum gerçekleştirdiler.

IFRS 17 Global Lideri Griffith, IFRS 17’nin 2021 yılında yürürlüğe gireceğini öngördüklerini, bu karşın yerel düzenleyicilerin tutumunun da önemli olduğunu söyledi. IFRS 17’nin kimi maddelerinde değişikliğe gidilebileceğini de sözlerine ekleyen Griffith, standartların değişitirilip değiştirilmeyeceğinin birkaç ay içinde belli olacağını belirtti. IFRS 17’nin şeffaflaşmayı arttıracağını söyleyen Griffith, Aktüerler Derneği Başkanı Matkap’ın fil hikayesine gönderme yaparak “İşte o mum IFRS 17’dir” dedi.

Konferansa dernek üyelerinin yanı sıra sigorta sektör temsilcileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kamu Gözetimi Kurumu’ndan temsilciler, ODTÜ, Hacettepe, Marmara ve Bilgi Üniversite’sinden öğretim üyeleri katıldı.

14 Eylül 2018

İlgili Haberler

Yazarlar