Sigortacı köklerine dönüyor: “Yangın”a özel itfaiye

Chubb, sigorta yaptıran müşterilerinin olası hasarlarını düşürmek ve bu sebeple yangın söndürme faaliyetlerine yardımcı olmak için özel itfaiyecileri devreye sokuyor. ABD'de hizmete giren bu servis, sigortacılık tarihinde önemli bir yer tutan Londra yangınını hatırlattı.  

Chubb sadece yangının orman yangınlarında ve poliçe sahipleri için özel itfaiyecileri devreye sokuyor. Los Angeles’taki gibi şehre ya da tarım arazisine uzanan yangının hasar vermesinin önüne geçmek amaçlanıyor.   

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, Los Angeles yangınından itibaren özel itfaiye güvencesine talep arttı. Chubb’ın Orman Yangınlarıyla Mücadele Servisi, ABD’de 15 eyalette hizmet vermeye devam ediyor.

Chubb’ın bu kampanyası, 2 Eylül 1666 tarihinde Londra’da meydana gelen ve 4 gün süren yangını hatırlattı. Bu yangın kara sigortalarının doğmasına sebep oldu. İlk olarak “Yangın Ofisleri” ardından ilk yangın sigorta şirketi Freindly Society kuruldu. Bu süreçte yangın poliçesi satan sigorta şirketleri itfaiye hizmeti de sunuyordu.  

7 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar