Oğul Doğa Gökşin

Sigortacıdan dark web için çözüm önerisi

CFC Underwriting, hacker'ların sıklıkla bulunduğu ve saldırılarını planladıkları dark web'deki veri transferini yakından izlemek için bir uygulamanın hazırlıklarına başladı.

Petra ve Wannacry saldırılarının ardından hacker’lar, son zamanlarda Axa ve Equifax gibi sigorta şirketlerin, Game of The Thrones gibi dizilerin bulunduğu ana akım alanlara yöneldi. Insurance Business Meg’de yer alan habere göre, daha fazla saldırıya geçmesi beklenen hacker’ların “en sevdiği habitatlardan birisi”nin dark web olduğu aktarıldı.

Önde gelen sgiorta şirketlerinden CFC Underwriting bu durumu değiştirmenin planlarını yapıyor. Bu sebeple CFC Underwriting, dark web izleme aracı olan CFC BreachAlert uygulamasını başlatmak için RepKnight ile birlikte çalışmalara başladı. Bu uygulama poliçe sahiplerini verilerini dark web’de gördüğü anda gerçek zamanlı olarak uyarıyor.

BreachAlert, kurumsal e-posta alan adları, sunucu IP adresleri, çalışanların oturum açma kimlik bilgileri ve müşteri ya da çalışan listeleri için yapılandırılması da gündemde.

CFC’de üst düzey yönetici olarak çalışan Anthony Hess’e göre, bu uygulama poliçe sahiplerinin, bilgilerin sızdırılmış olup olmadığını ilk önce kendilerinin öğrenmeleri anlamına geliyor.

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar