Oğul Doğa Gökşin

Sigortacıdan dark web için çözüm önerisi

CFC Underwriting, hacker'ların sıklıkla bulunduğu ve saldırılarını planladıkları dark web'deki veri transferini yakından izlemek için bir uygulamanın hazırlıklarına başladı.

Petra ve Wannacry saldırılarının ardından hacker’lar, son zamanlarda Axa ve Equifax gibi sigorta şirketlerin, Game of The Thrones gibi dizilerin bulunduğu ana akım alanlara yöneldi. Insurance Business Meg’de yer alan habere göre, daha fazla saldırıya geçmesi beklenen hacker’ların “en sevdiği habitatlardan birisi”nin dark web olduğu aktarıldı.

Önde gelen sgiorta şirketlerinden CFC Underwriting bu durumu değiştirmenin planlarını yapıyor. Bu sebeple CFC Underwriting, dark web izleme aracı olan CFC BreachAlert uygulamasını başlatmak için RepKnight ile birlikte çalışmalara başladı. Bu uygulama poliçe sahiplerini verilerini dark web’de gördüğü anda gerçek zamanlı olarak uyarıyor.

BreachAlert, kurumsal e-posta alan adları, sunucu IP adresleri, çalışanların oturum açma kimlik bilgileri ve müşteri ya da çalışan listeleri için yapılandırılması da gündemde.

CFC’de üst düzey yönetici olarak çalışan Anthony Hess’e göre, bu uygulama poliçe sahiplerinin, bilgilerin sızdırılmış olup olmadığını ilk önce kendilerinin öğrenmeleri anlamına geliyor.

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar