Sigortacılar sağlıkta yeni bir strateji bulmalı…

Sağlıklı bir yaşam sürme dileği kime sorarsak soralım dileklerin başında gelir. Mutlaka bir yerde duymuşuzdur. “İnsan çok para kazanmak için sağlığını,  sağlığını geri kazanmak için parasını verir.” Sigorta ise sahip olduğumuz varlıklarımızı koruma ihtiyacımızın artmasına paralel olarak talep edilen bir güvencedir.  Sağlık bugün tüm ülkelerin en önem verdikleri konuların başında gelir. Bu nedenle sağlık politikası önemli bir sosyal sorumluluktur. Aynı sigorta gibi… Sigorta sektörünün önemli branşları arasında yer alan sağlık sigortalarında son yıllarda  yukarı yönlü bir trend gözlüyor olsak da, bu trendi daha da hızlandırabilme amaçlı sektörde ciddi bir aksiyon göremedik. Bir ara tamamlayıcı sağlık çok konuşuldu fakat buradan da istenen dönüşlerin alınamadığı düşünülüyor. Sektör verilerine baktığımızda 2016 yılında üretilen toplam 39.4 milyar liralık primin sadece 4 milyar liralık kısmının özel sağlık sigortalarından geldiğini görüyoruz. Toplam üretimin yüzde 10’u.
Yazımın başında bahsettiğim devletin sağlık politikası ise özel sağlık sigortalarının geleceği için önemli bir gösterge durumunda. Devletin sağlığa yaptığı yatırım sosyal devlet olma yolunda olmazsa olmazların başında gelirken, vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşmasının kolaylaşması ve hizmet kalitesinin artmasının özel sağlık sigortalarına talebi  düşürdüğü de bir gerçek.

Yılda 636 liraya sağlık hizmeti
Buna bir örnek vermek gerekirse, son günlerde hem kamu spotu olarak hem de billboardlarda önemli bir tanıtıma denk geliyoruz. Hemen hemen herkesin dikkatini çekmiştir. Devlet, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamını tek bir çatı altında toplarken, bu çatı altında analizlerin sağlıklı yapılabilmesi, eksik ve zayıf halkaların düzeltilmesi adına güçlü bir veri tabanı oluşturulduğunu duyurdu. Kapsam dışında hiçbir vatandaşın kalmamasının amaçlandığı yeni dönemde, hangi nedenle olursa olsun kapsam dışında kalan tüm vatandaşların, aylık 53 liralık GSS primini ödeyerek her türlü sağlık hizmetinden istifade edebilmesi sağlandı. 53 lirayı ödeyemeyenlerin primleri ise devlet tarafından ödenecek. Uygulama 1 Nisan itibarıyla başladı. Devlet bunu yoğun bir şekilde tanıtıyor.  Tanıtımlar özel sağlık sigortası poliçesi sahibi olanların dikkatini daha da fazla çekmiştir sanırım. Yılda 636 liraya devletin her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabileceksiniz. İşte bu nedenle özel sağlık sigortası poliçesi düzenleyen şirketlerin yeni bir strateji oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Bunu düşünürken, devletin sağlık tesislerinin hızla geliştiğini ve  özel hastane kalitesine ulaştığını da göz ardı etmemeleri gerektiğine inanıyorum.

Yakup Sayar’ın 19 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde çıkan yazısıdır.

19 Nisan 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar