Sigortacılar sağlıkta yeni bir strateji bulmalı…

Sağlıklı bir yaşam sürme dileği kime sorarsak soralım dileklerin başında gelir. Mutlaka bir yerde duymuşuzdur. “İnsan çok para kazanmak için sağlığını,  sağlığını geri kazanmak için parasını verir.” Sigorta ise sahip olduğumuz varlıklarımızı koruma ihtiyacımızın artmasına paralel olarak talep edilen bir güvencedir.  Sağlık bugün tüm ülkelerin en önem verdikleri konuların başında gelir. Bu nedenle sağlık politikası önemli bir sosyal sorumluluktur. Aynı sigorta gibi… Sigorta sektörünün önemli branşları arasında yer alan sağlık sigortalarında son yıllarda  yukarı yönlü bir trend gözlüyor olsak da, bu trendi daha da hızlandırabilme amaçlı sektörde ciddi bir aksiyon göremedik. Bir ara tamamlayıcı sağlık çok konuşuldu fakat buradan da istenen dönüşlerin alınamadığı düşünülüyor. Sektör verilerine baktığımızda 2016 yılında üretilen toplam 39.4 milyar liralık primin sadece 4 milyar liralık kısmının özel sağlık sigortalarından geldiğini görüyoruz. Toplam üretimin yüzde 10’u.
Yazımın başında bahsettiğim devletin sağlık politikası ise özel sağlık sigortalarının geleceği için önemli bir gösterge durumunda. Devletin sağlığa yaptığı yatırım sosyal devlet olma yolunda olmazsa olmazların başında gelirken, vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşmasının kolaylaşması ve hizmet kalitesinin artmasının özel sağlık sigortalarına talebi  düşürdüğü de bir gerçek.

Yılda 636 liraya sağlık hizmeti
Buna bir örnek vermek gerekirse, son günlerde hem kamu spotu olarak hem de billboardlarda önemli bir tanıtıma denk geliyoruz. Hemen hemen herkesin dikkatini çekmiştir. Devlet, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamını tek bir çatı altında toplarken, bu çatı altında analizlerin sağlıklı yapılabilmesi, eksik ve zayıf halkaların düzeltilmesi adına güçlü bir veri tabanı oluşturulduğunu duyurdu. Kapsam dışında hiçbir vatandaşın kalmamasının amaçlandığı yeni dönemde, hangi nedenle olursa olsun kapsam dışında kalan tüm vatandaşların, aylık 53 liralık GSS primini ödeyerek her türlü sağlık hizmetinden istifade edebilmesi sağlandı. 53 lirayı ödeyemeyenlerin primleri ise devlet tarafından ödenecek. Uygulama 1 Nisan itibarıyla başladı. Devlet bunu yoğun bir şekilde tanıtıyor.  Tanıtımlar özel sağlık sigortası poliçesi sahibi olanların dikkatini daha da fazla çekmiştir sanırım. Yılda 636 liraya devletin her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabileceksiniz. İşte bu nedenle özel sağlık sigortası poliçesi düzenleyen şirketlerin yeni bir strateji oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Bunu düşünürken, devletin sağlık tesislerinin hızla geliştiğini ve  özel hastane kalitesine ulaştığını da göz ardı etmemeleri gerektiğine inanıyorum.

Yakup Sayar’ın 19 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde çıkan yazısıdır.

19 Nisan 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar