Sigortacılığa önemli destek!

Sigortanın öneminin anlaşılmadığı, bütün kurum ve sektörler tarafından desteklenmesi gerektiğini geçtiğimiz haftaki yazımda dile getirmiştim. Tam da bu yazımın üstüne, geçtiğimiz günlerde ülkenin ekonomi politikalarına yön veren kurumlardan sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek‘ten sigorta sektörüne yönelik önemli açıklamalar geldi. Şimşek, sigorta sektöründe kamuoyunu aydınlatmak amacıyla 5 yıllık Gözetim ve Denetim Politika Belgesi hazırlanacağını, bu belgenin sektörde bir yol haritası niteliğinde olacağını ve yatırımların önünü açacağını söyledi. Şimşek’in açıklamaları içinde, “Toplum hayatında ve ekonomide önemli yere sahip sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerindeki gelişme ve büyümenin sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak önem arz ediyor” ifadeleri ise en göz alıcı noktaydı.

Şimşek ayrıca gelişmiş sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerinin, işlem maliyetlerini azaltarak, likidite yaratarak ve yatırımda ölçek ekonomilerini kolaylaştırarak finansal sistemin verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu da söyleyerek, sigortacılık ve BES’in önemine çok güzel vurgu yaptı. Bunları ülke ekonomisine yön veren en yetkili ağızdan duymak çok güzel. Çünkü bu sözlerle; vatandaş gözünde hak ettiği
değeri göremeyen, sigorta ve BES gibi gelişmiş ülke olmanın en önemli göstergeleri olan sektörlerin önemi bir nebze de olsa anlaşılabilir diye umut ediyorum.

Öte yandan Şimşek’in açıklamaları sadece bunlarla kalmadı. Sektöre de önemli sorumluluklar yükledi. Şimşek, hazırlanacak 5 yıllık politika belgesi ile Türk sigorta ve özel emeklilik sektörlerinin daha başarılı ve üretken olması, ülke ekonomisinin gelişiminde daha önemli bir rol üstlenmesi, sektördeki ürün çeşitliliğinin artması, Tarım Sigortaları Havuzu ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu gibi kamu-özel sektör iş birliğinin başarılı örneklerinin çoğalması ve sigortacılığın toplumsal hayatta daha fazla yer almasının amaçlandığını söyledi. Buradan Sayın Şimşek’e teşekkür etmek gerekiyor. Bu destek çok önemli. Burada hem vatandaş olarak bizlere hem de sigorta sektörüne çok önemli görevler düşüyor. Çevremizdeki riskler her geçen gün hızla artıyor. Geçtiğimiz hafta başkentimiz Ankara’da yaşanan 15 dakikalık yağmurun yarattığı sel felaketinin tablosu bu risklere acı bir örnek. Bu nedenle yıllarca çalışarak bin bir türlü emekle elde ettiğimiz varlıklarımızın, aynı zamanda ülkemizin varlığı ve zenginliği olduğunu unutmamamız ve tabii ki de en iyi şekilde korumamız gerekiyor.

16 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar