Şirketleri dış tehditten çok iç tehdit korkutuyor

Güvenlik analizi platformu Haystax, kurumların siber tehditlere karşı endişelerini içeren araştırmasını yayımladı. Siber sigorta ürünlerinin birçoğu dış tehditlere karşı odaklanırken araştırmaya göre şirketlerin hemen hemen hepsi iç tehditten daha çok korkuyor.

Bugünlerde şirketler arasında çalışanlarının ihmalkarlığı veya kötü niyetiyle gelebilecek siber zararlara karşı farkındalık artıyor. Konuyla ilgili son araştırma siber güvenlik analizi platformu Haystax’tan geldi.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, sigorta şirketleri poliçelerini genellikle dışarından gelebilecek siber saldırılara karşı düzenlerken çalışanların dikkatsizliği ve ihmalkarlığından ya da kötü niyetinden gelebilecek zararlar gözardı ediliyor. Yapılan son araştırma ise şirketlerin bu konuda farkındalığının arttığını ortaya koydu.

İç tehdit konusunda şirketlerin farkındalığı 2015’te %64, 2016’da %74 oranındayken 2017’de bu rakam %90’a çıktı. Şirketler araştırma sonucu çıkan bu oranlarda kendilerini savunmasız hissediyor. 2018’in ilk iki ayında devam eden araştırmada sonuçlar %99’a ulaşmış gözüküyor.

9 Mart 2018

İlgili Haberler

Yazarlar